Poniżej zamieszczamy komunikat, jaki otrzymaliśmy od Instytutu Książki:
W związku z kończącym się wraz z upływem bieżącego roku zatrudnieniem pana dr. Antoniego Wincha na stanowisku redaktora naczelnego miesięcznika „Dialog”, Dyrektor Instytutu Książki, wydawca czasopisma, podjął decyzję o ogłoszeniu otwartego konkursu na to stanowisko. Osobą kierującą pracami redakcji – do czasu rozstrzygnięcia konkursu – będzie pani dr hab. Joanna Krakowska-Narożniak, zastępca redaktora naczelnego. Jednocześnie Dyrektor Instytutu Książki postanowił wstrzymać wydawanie miesięcznika do czasu wyłonienia nowego redaktora naczelnego.
Konkurs zostanie ogłoszony 8 stycznia 2024 roku. Do oceny zgłoszeń zostanie powołana komisja konkursowa. Uwzględniając czas niezbędny do przygotowania zgłoszeń do konkursu oraz do ich oceny przez komisję, wstrzymanie wydawania miesięcznika planowane jest do końca marca 2024 roku.
Powodem podjęcia tych działań jest konieczność ustabilizowania i naprawy sytuacji w redakcji miesięcznika oraz wyłonienie redaktora naczelnego w transparentnej, otwartej procedurze.
Pan Antoni Winch, który w kwietniu br. objął stanowisko redaktora naczelnego, spotkał się z bojkotem ze strony pracowników redakcji, który uzasadniany był tym, że pan Winch został powołany bez ich zgody. Brak akceptacji nowego przełożonego wyrażany publicznie przez członków redakcji oraz działania mające na celu m.in. deprecjonowanie przebiegu jego dotychczasowej kariery zawodowej, w tym – także publiczne – rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o przyczynach i okolicznościach zakończenia pracy w Polskiej Akademii Nauk, mogły naruszyć jego dobra osobiste i w istocie uniemożliwiły normalną pracę redakcji.
Pracownicy redakcji wyrazili także swoje stanowisko wobec wydawcy – Instytutu Książki, zgodnie z którym nie zaakceptują żadnego innego kandydata poza wskazanym przez siebie, pochodzącym z redakcyjnego grona. Podejście to nie znajduje oparcia w żadnych normach prawnych, ma charakter ultimatum, a ponadto nie wynika z przyjętej praktyki redakcyjnej.
Jednocześnie członkowie redakcji wielokrotnie publikowali oświadczenia i komunikaty, zawierające nieprawdziwe informacje, działając tym samym na szkodę miesięcznika, wydawcy, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poprzedni redaktor naczelny „Dialogu”, pan Jacek Sieradzki, w październiku br. udzielił wywiadu „Gazecie Wyborczej” (wyd. nr 246; pt. „Zemsta, czyli teatr antypolski”), w którym powiedział m.in. „(…) nie ma co ukrywać, że po trzydziestu z górą latach prowadzenia «Dialogu» rozchodziłem się z moimi młodszymi kolegami, z których większość sam przecież przyjmowałem do pracy. Z coraz większym oporem znosiłem zjeżdżanie pisma w stricte lewicową agendę, w nieznośny żargon współczesnej humanistyki, w czytanie wszystkiego przez pryzmat genderowy, w twórczość nowych gwiazd eseistyki, przez których teksty trudno było brnąć bez słownika, w irytującą pajdokrację. […]. Dostałem w pewnej chwili propozycję od kolegów: podpisuj i nie przychodź do pracy. Nie przyjąłem jej (…)”.
Nie budzi zatem wątpliwości, że kryzys związany z zarządzaniem „Dialogiem” trwa już dłuższy czas i ma głębszy charakter – miał on już miejsce, kiedy redakcją kierował poprzedni, wieloletni redaktor naczelny, zaś dotychczas podjęte działania, które miały na celu poprawę sytuacji, zostały odrzucone przez pracowników redakcji i w efekcie nie przyniosły jego rozwiązania.
Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu konkursu oraz wstrzymaniu wydawania miesięcznika Dyrektor Instytutu Książki zasięgnął opinii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w osobie sekretarza stanu dr. Jarosława Sellina, a także Rady Programowej Instytutu Książki. W obu przypadkach zaproponowane działania zostały pozytywnie ocenione i zaakceptowane.
„Dialog” to miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej – teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej. Został założony w 1956 roku przez Adama Tarna, dramatopisarza i tłumacza, który kierował pismem do 1968 roku. Ogromny wpływ na kształt miesięcznika miał Konstanty Puzyna, krytyk, który współzakładał pismo, a potem był jego redaktorem naczelnym od 1972 roku aż do śmierci w 1989 roku. Naczelnymi byli także Stanisław Stampf’l (1968-1971) i Jerzy Koenig (1989-1990). Od 1991 „Dialogiem” kierował Jacek Sieradzki. W kwietniu 2023 roku stanowisko redaktora naczelnego objął dr Antoni Winch. Podstawowym zadaniem pisma jest publikacja tekstów dramatycznych. W każdym numerze miesięcznika od prawie pięćdziesięciu lat ukazuje się co najmniej jedna polska sztuka lub scenariusz. Drukowane są także starannie wybrane tłumaczenia najciekawszych współczesnych sztuk obcojęzycznych. Publikacjom sztuk towarzyszą na łamach „Dialogu” eseje, rozmowy redakcyjne, felietony, szczegółowe prezentacje sylwetek dramatopisarzy, a także informacje o życiu współczesnego teatru.
Miesięcznik „Dialog” to czasopismo wydawane przez Instytut Książki na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.