Poniedziałek, 23 stycznia 2023

W Nowym Jorku zakończyła się konferencja Digital Book World (16-18.1.2023). Zorientowana na innowacje w świecie wydawniczym, na tematy dotyczące danych o digitalizacji (data, digitalisation) oraz na propagowaniu dostępności (accessibility).

Wspomniano m.in. o nierównościach w dostępie do zdigitalizowanych książek w kontekście geograficzno-ekonomicznym (przykładowo, zdigitalizowane audiobooki generują 35,8 proc. wpływów rynku książki w Japonii i mniej niż 1 proc. w Meksyku i Kolumbii; 50-o proc. piractwo panuje wśród użytkowników w tej materii w Hiszpanii), o znaczeniu digitalizacji w mechanizmach handlowych (sprzedaż książek online dominująca we Włoszech, Korei Pd i UK; małe zaangażowanie i udział w wydawaniu e-booków w takich regionach, jak Afryka czy kraje arabskojęzyczne, ze względu znów na problem e-piractwa). Sygnalizowano rozstrzał w możliwościach technicznych odbioru zdigitalizowanych treści z uwagi na uwarunkowania społeczno-ekonomiczne (brak możliwości finansowych zakupu e-czytników przez obywateli w biedniejszych krajach, z przywołaniem Ameryki Łacińskiej jako przykładu). Wspomniano o ustępie z European Accessibility Act (EAA), w którym zawarto adnotację o udostępnieniu przez wydawców zdigitalizowanych wersji swoich książek przed czerwcem 2023 r., jeśli będą chcieli je sprzedawać w Europie.

Wg Portalu Funduszy Europejskich, Europejski Akt o Dostępności (EAA), z oficjalną nazwą: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności i usług, ma w pełni obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku E-booki są jednymi z produktów objętymi wymogami przepisów EAA.

Podaj dalej
Autor: Emilia Szydłowska
Źródło: publishersweekly.com, funduszeeuropejskie.gov.pl