Wtorek, 20 lutego 2024
Prezentujemy program

Jak już informowaliśmy, już 23 i 24 marca w Warszawie odbywać się będzie festiwal Mały Koneser. Festiwalowi towarzyszy konferencja dla ludzi książki dziecięcej i młodzieżowej  i warsztaty „Oko na świat”. 

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do specjalistów na co dzień pracujących z książką dziecięcą i młodzieżową – bibliotekarek i bibliotekarzy, nauczycielek i nauczycieli, dziennikarzy i dziennikarek, wydawczyń i wydawców oraz promotorek i promotorów literatury dla dzieci.

W wydarzeniu wezmą udział przedstawicielki i przedstawiciele czeskiego wydawnictwa Baobab, francuskiego MeMo i włoskiego Topipittori, polskich wydawnictw Tatarak, Widnokrąg, Wytwórnia, a także Biblioteki Narodowej i Warszawskiego Obserwatorium Kultury.

Goście opowiedzą o swojej filozofii wydawniczej, zaprezentują akcje proczytelnicze, pokażą kontekst rynkowy i inspirujące przykłady dobrych praktyk współpracy z bibliotekami.

W drugiej części konferencji zaplanowano praktyczne zajęcia wokół książek, bezpośrednie rozmowy z wydawcami i swobodną wymianę doświadczeń.

Konferencja jest częścią cyklu wydarzeń „Oko na świat”, którego celem jest budowa długotrwałych partnerstw i promocji wybranych europejskich niezależnych wydawnictw, których łączy podobna filozofia wydawnicza.

WAŻNE! Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona!

Miejsce: Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, Warszawa

Data: 22 marca (konferencja: 9.00-13.30 / warsztaty: 14.30- 17.00)

Link do zapisów: https://forms.gle/dmmpRUFZPTxxnKH47

Organizatorami są Wydawnictwo Wytwórnia, organizator festiwalu i targów wydawnictw dla dzieci i młodzieży Mały Koneser oraz Biblioteka Narodowa.

Wydarzenie jest wspierane przez Miasto Stołeczne Warszawa, współfinansowane ze środków z programu Kreatywna Europa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PROGRAM

9.00 – rejestracja

Część I – prezentacje, dyskusje

9.30 – 10.00 – powitanie gości i prezentacja projektu Oko na świat / L’œil du monde – Lise Martin i Magda Kłos-Podsiadło

10.00 – 11.00 Dyskusja „Oko na świat”

Pierwsza dyskusja to rozmowa z wydawnictwami z Europy. Publiczność będzie miała okazję poznać ich styl pracy, kontekst rynkowy i inspirujące przykłady dobrych praktyk współpracy z bibliotekami. Spodziewajmy się konkretów: historii sukcesów, problemów, źródeł finansowania. Liczymy na przykłady, które mogą inspirować biblioteki i wydawnictwa w Polsce.

Goście: Paolo Canton (Topipittori), Tereza Horváthová (Baobab), Magda Kłos-Podsiadło (Wytwórnia), Christine Morault (MeMo),

Prowadząca: Georgina Gryboś

11.00 – 11.45 „Strażnicy ksiąg? Przewodnicy po muzeum literatury? Czy towarzysze w zmieniającym się świecie? O roli i misji współczesnego bibliotekarza” Prezentacja Joanny Piekarskiej, kierowniczki Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej BN, prezeski Polskiej Sekcji IBBY

11.45 -12.30 Przerwa kawowa, poczęstunek

12.30 – 13.30 Dyskusja „Oko na czytanie”

Punktem wyjścia do tej rozmowy będą najnowsze wyniki badań dotyczące edukacji czytelniczej dzieci przeprowadzone przez Warszawskie Obserwatorium Kultury. Zaproszone wydawczynie, pedagożka oraz badaczka przedstawią swój punkt widzenia na aktualny stan czytelnictwa wśród dzieci.

Goście: Anna Nowacka-Devillard (Widnokrąg), Małgorzata Swędrowska, Monika Wróbel-Lutz (Tatarak), Miranda Zarzycka (Warszawskie Obserwatorium Kultury)

Prowadząca: Georgina Gryboś

13.30-14.00 Zaświadczenia dla uczestników pierwszej części

13.30 – 14.30 lunch

Część II – warsztaty

14.30 – 17.00 warsztaty dla bibliotekarzy

W części warsztatowej zaproszeni eksperci zaprezentują swoje sposoby pracy z książkami w bibliotekach. Będzie to praca w mniejszych grupach, pozwalająca na swobodną wymianę doświadczeń i rozmowy.

Prowadzący warsztaty: Tereza Horváthová (Baobab), Christine Morault (MeMo), Paolo Canton (Topipittori), Małgorzata Swędrowska (Wytwórnia), Monika Westin (Tatarak), Natalia Uryniuk (Widnokrąg).

17.00 – 17.30 podsumowanie warsztatów, zaświadczenia dla uczestników II części

 

Informacje praktyczne

Aby wziąć udział w konferencji, prosimy o wypełnienie formularza. Konferencja składa się z dwóch części:

– część wykładowa: prosimy o wypełnienie pierwszej części formularza. Decyduje kolejność zgłoszeń

– część warsztatowa: prosimy o wypełnienie również drugiej części formularza. W przypadku większej ilości chętnych niż miejsc, zaproponujemy udział wybranym osobom

Osoby biorące udział w pierwszej części zapraszamy na przerwę kawową. Osoby, które wezmą udział w warsztatach zapraszamy również na lunch.

Konferencja będzie tłumaczona na język polski.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Podaj dalej
Autor: ET