„Kongres książki” to cykl spotkań dotyczących rynku wydawniczego. Od lat stanowi część Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.
Część spotkań w ramach „Kongresu książki” odbędzie się w Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku Głównym.
Na czwartek 24 października zaplanowano tam dyskusję o czasopismach literackich i roli, jaką dzisiaj spełniają. Udział wezmą Barbara Klicka („Dialog”), Marceli Szpak („Nowa Fantastyka”, „Ultramaryna”), Agnieszka Wolny-Hamkało („ZAKŁAD.magazyn”, „Notatnik Literacki”) oraz Anna Marchewka („Czas Literatury”).
Debata o kondycji rynku książki i potrzebie zmian systemowych odbędzie się 25 października. Swój punkt widzenia przedstawią Jacek Dehnel (Stowarzyszenie „Unia Literacka”), Magdalena Hajduk-Dębowska (Polska Izba Książki), Grzegorz Jankowicz (Instytut Książki) oraz Rafał Lisowski (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury). „Umowy modelowe, Konwencja Krakowska (określająca dobre praktyki w działalności wydawniczej) i inne działania podejmowane przez środowisko literackie to próby poskromienia niewidzialnej i niekoniecznie nieomylnej ręki rynku. Te działania, podejmowane oddolnie, mają na celu poprawę sytuacji wszystkich podmiotów na rynku książki. Aby jednak były skuteczne, muszą do nich dołączyć zmiany systemowe, takie jak wielokrotnie postulowana ustawa o książce” – wyjaśniają organizatorzy.
Z kolei w sobotę 26 października Pałac Potockich będzie gościć spotkanie “Nowe wspaniałe światy. O grach i literaturze. „Czy jest miejsce, w którym możemy – czy bezkarnie? – sprawdzać nasze poglądy na temat tego, co jest dobre, a co złe? Na ile możemy i chcemy sobie pozwolić w takich warunkach?” – pytają organizatorzy. Odpowiedzi będą szukać pisarz i publicysta Jacek Dukaj, projektant i reżyser gier Jakub Stokalski oraz dziennikarz i eseista Edwin Bendyk.
Kilka spośród kongresowych spotkań otwartych dla publiczności odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie przy ulicy Galicyjskiej. W czwartek 24 października rozmowę z dyrektorem Instytutu Książki Grzegorzem Jankowiczem o założeniach i programie kierowanej przez niego instytucji przeprowadzi dziennikarz i dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza Szymon Kloska.
Z kolei w piątek 25 października uczestnicy targów mogą wziąć udział w dyskusji zatytułowanej “Czytanie w erze AI: Dlaczego jest ważniejsze niż kiedykolwiek? Lifehacki na popularyzację nawyku czytania”. „W czasach dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji (AI), zdolność do krytycznego myślenia, analizy i rozumienia informacji staje się kluczowa. Czytanie wspiera te umiejętności, bo rozwija u uczniów zdolność koncentracji, kreatywność i inteligencję emocjonalną” – przekonują organizatorzy. Podczas debaty swoimi spostrzeżeniami podzielą się doświadczone edukatorki: Edyta Plich i Magdalena Siekierzyńska.
Również na 25 października zaplanowano debatę “Powrót do Bullerbyn. Jak dorośli pisarze czytają książki dla dzieci”. Do rozmowy zaproszono troje cenionych autorów: Mikołaja Łozińskiego, Mateusza Pakułę i Barbarę Sadurską.
Młodych czytelników dotyczyć będzie także późniejszy panel organizowany we współpracy z Sekcją Wydawnictw Dziecięcych i Młodzieżowych Polskiej Izby Książki, zatytułowany Obraz wart tysiąca słów! Potencjał edukacyjny książki obrazkowej. Na ten temat dyskutować będą specjalistki: Anna Machwic (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach), Joanna Piekarska (Biblioteka Narodowa) i Anita Wincencjusz-Patyna (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu).