środa, 20 października 2021
W ramach wyprzedaży asortymentu startuje Cmentarzysko Zapomnianych Książek

Antykwariat książkowy Tomik przez 11 lat działał przy ul. Karmelickiej 19 na warszawskim Muranowie. Wchodził w skład sieci Książka dla Każdego Waldemara Szatanka. Niestety zamyka swe podwoje. “Zmiana czasów. Handel stacjonarny obumiera, wszystko się przenosi do internetu. A w przypadku tradycyjnego antykwariatu trzeba ponosić koszty czynszu, prądu, zatrudnienia pracowników. Dochód ze sprzedaży książek nie pokrywał funkcjonowania tego punktu” – tłumaczy serwisowi Wyborcza.pl decyzję o zamknięciu Tomiku Waldemar Szatanek.

Likwidowany Tomik zgromadził około 20 tys. niesprzedanych woluminów. Właściciel nie chce ich wyrzucać na makulaturę, a sprzedać po cenie antykwarycznej nie ma komu. Żeby się pozbyć zapasów, postanowił zorganizować w lokalu antykwariatu Cmentarzysko Zapomnianych Książek.

Wyprzedaż będzie trwała od 20 października do 20 listopada.

“Ponieważ jesteśmy firmą i nie korzystamy z żadnych dotacji, musimy zapłacić za czynsz, prąd i pensje – pobieramy za wejście na teren Cmentarzyska Zapomnianych Książek opłatę w wysokości 30 zł.
W ramach tej opłaty wolno Ci zabrać tyle książek, ile uniesiesz i zmieścisz do dużej torby typu ‘IKEA’ (bezpłatnie wypożyczymy Ci ja przy wejściu). Czy weźmiesz jedną książkę, pięć, dziesięć czy sto, zależy tylko od Ciebie i nie wpływa na żadne dopłaty. Nie można wejść „rozejrzeć się”, „zobaczyć tylko” itp. Wchodząc, płacisz” – wyjaśnia zasady organizator wydarzenia.

Książki wystawione na sprzedaż będą pochodziły nie tylko z likwidowanego antykwariatu Tomik, swoje zapasy przy okazji dorzucają też inne warszawskie antykwariaty: Antykwariat Tamka, UnikatBooks oraz izabeliński antykwariat Piotruś Pan.

Nadal działać będą należące do Waldemara Szatanka dwa warszawskie antykwariaty: w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej oraz przy ul. Conrada.

Cmentarzysko Zapomnianych Książek przy ul. Karmelickiej 19 można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 12.-18. i w soboty w godz. 10.-14.

Przypomnijmy, że znany warszawski antykwariusz był bohaterem tekstu w “Magazynie Literackim KSIĄŻKI”. Waldemar Szatanek opowiadał Mirce Łomnickiej o swojej domowej bibliotece – Biblioteka zdyscyplinowana

Podaj dalej
Autor: ET