Wtorek, 11 stycznia 2022
Znamy tytuły pięciu najlepszych książek humanistycznych w Polsce   

Kapituła Konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych dokonała wyboru pięciu książek na posiedzeniu 10 stycznia br. Członkowie Kapituły orzekli, że w finale VII edycji znalazły się następujące pozycje: 

Stefan Konstańczak „Etyka niezależna w Polsce”, wydana przez Oficynę Wydawniczą Uniwersytetu Zielonogórskiego, 

Dorota Korwin-Piotrowska „Eutoryka. Rzecz o dobrej (roz)mowie”, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 

Krzysztof Stachewicz „Doświadczyć prawdziwej rzeczywistości. Prolegomena do filozofii mistyki”. T. 1., „Filozofia doświadczenia mistycznego”, T. 2. „Człowiek wobec doświadczenia mistycznego”, wydana przez Wydawnictwo Wydziału Teologicznego UAM, 

Zbigniew Szmyt „Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej”, wydana przez Wydawnictwo Naukowe UAM, 

„Wiek teorii. 100 lat literaturoznawstwa polskiego”. Praca zbiorowa pod redakcją Danuty Ulickiej, wydana przez Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. 
 

Każdego roku kapituła wskazuje pięć najlepszych prac z filozofia, historia, psychologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa i innych dziedzin humanistyki. Wybrane dzieła wpisują się niejednokrotnie w aktualny dyskurs społeczny i naukowy. 

Na VII Konkurs im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego nadesłano aż 70 publikacji wydanych w roku 2020. To niemal rekord w historii ogólnopolskiej nagrody przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki. W sumie, w siedmiu edycjach konkursu, zgłoszono już blisko 430 pozycji naukowych. 

Kapituła Nagrody, po przeprowadzeniu wnikliwych rozmów z autorami pięciu finałowych prac, dokona wyboru laureata VII edycji. Wręczenie nagrody nastąpi 13 marca 2022 r. w Łodzi, podczas uroczystej gali.   

„Humaniści identyfikujący i opisujący różnorodną problematykę, pomagają społeczeństwu lepiej zrozumieć zmiany zachodzące we współczesnym świecie (…) Stawiamy na odkrywanie, wytyczanie nowych horyzontów, proponowanie nowych interpretacji.” – powiedziała prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, przewodnicząca kapituły konkursu. 

 Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. 

Autor zwycięskiej pozycji, która zostanie wyłoniona z finałowej piątki, otrzyma 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy.

Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 marca.

W sześciu minionych edycjach konkursu zwyciężały prace:

Jana Strelaua (Uniwersytet Humanistycznospołeczny – SWPS)  ”Różnice indywidualne. Historia-Determinanty-Zastosowania”, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Scholar,

Ewy Kołodziejczyk (Polska Akademia Nauk) ”Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza”, wydana przez Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN Fundacja Akademia Humanistyczna,

Doroty Sajewskiej (Uniwersytet Warszawski) ”Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny”, wydana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego,

Andrzeja Friszke (Polska Akademia Nauk) “Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984″, wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności,

Grzegorza Ziółkowskiego (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) ”Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej”, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

Jerzego Zajadły (Uniwersytet Gdański) ”Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche.

Uniwersytet Łódzki, na którym narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie. Wybór patrona nagrody był zatem oczywisty. Jest nim prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego – wybitny filozof i doskonały pedagog. Człowiek głębokiej refleksji i autor niezwykle trafnych, ponadczasowych myśli oraz, po prostu, porządny człowiek.

Prof. Tadeusz Kotarbiński - filozof, logik i etyk. Przedstawiciel lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych dzieł Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie” poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

Na zdjęciu komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca – prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ; prof. Krzysztof Jasiecki, politolog i socjolog SGH i UW; prof. Ryszard Kleszcz, filozof UŁ; prof. Anna Legeżyńska, badaczka literatury UAM; prof. Włodzimierz Nykiel, z Wydziału Prawa i Administracji UŁ; prof. Tadeusz Sławek, polonista i anglista UŚ; prof. Rafał Stobiecki z Instytutu Historii UŁ; ks. prof. Andrzej Szostek MIC, w latach 1998-2004 rektor KUL, obecnie etyk UMC-S i UW. 

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: