Wtorek, 24 stycznia 2023
Zgłoszenia do 20 lutego

Fundacja Historia i Kultura zaprasza wydawców do udziału w czwartej edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Konkurs towarzyszy Festiwalowi organizowanemu w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 25-28 maja.  W konkursie oceniane będą polskie powieści kryminalne wydane od 9 kwietnia 2022 roku do 31 stycznia roku 2023. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim.

Do konkursu mogą przystąpić wszyscy polscy wydawcy, zgłaszając nie więcej niż trzy publikacje.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lutego.

Wyboru laureatki/laureata Grand Prix Festiwalu i zdobywców dwóch równorzędnych wyróżnień dokona jury w składzie:

  • Prof. dr hab. UW Ewa Paczoska – profesor historii literatury polskiej, poetka i śpiewająca autorka, dyrektor Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Andrzej Palacz – wydawca, dziennikarz i tłumacz, redaktor naczelny magazynu „Wydawca” oraz branżowego portalu www.wydawca.com.pl
  • Marcin Sendecki – poeta, dziennikarz, krytyk literacki, laureat wielu nagród, m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii „książka roku” za tom „Przedmiar robót”(2015), Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, Nagrody „Odry” za tom „W” (2017) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2022 za całokształt pracy twórczej.
  • Szymon Kloska – dziennikarz, bloger, bibliofil, krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic.
  • Adam Szaja – dziennikarz i bloger. 10 lat pracował jako researcher i reporter telewizyjny. Od 2015 roku jego zawodowym miejscem jest smakksiazki.pl, gdzie sporo miejsca zajmuje literatura kryminalna. W maju 2020 roku wspólnie z Jakubem Ćwiekiem zorganizował pierwsze w Polsce wirtualne targi książki w czasie pandemii – Viralowe Targi Książki. Nagrodzony przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa w Internecie, doceniony także przez portal granice.pl, który umieścił smakksiazki.pl w TOP 10 influencerów książkowych.

Laureatów konkursu poznamy na gali podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

WIĘCEJ INFORMACJI, REGULAMIN I DOKUMENTY ZGŁOSZENIOWE

***

Miłośnicy literatury kryminalnej w 2022 r. bardzo licznie uczestniczyli w Festiwalu Kryminalna Warszawa i spotkaniach ze znakomitymi autorami tego gatunku. Na Targach Książki w Warszawie gościli m.in.: Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Vincent V. Severski, Anna Kańtoch, Anna Rozenberg, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński, Krzysztof Domaradzki, Magdalena Majcher, Gaja Grzegorzewska, Anna Górna, Izabela Janiszewska, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Agnieszka Jeż, Julia Łapińska i Małgorzata Starosta.

Laureatem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa 2022 został Wojciech Chmielarz za powieść „Dług honorowy” (Marginesy). Wyróżniono także dwójkę autorów: Krzysztofa Domaradzkiego za „Przełęcz” (Wydawnictwo Literackie) i Julię Łapińską za debiutancką powieść „Czerwone jezioro” (Agora).

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Fundacja Historia i Kultura