Piątek, 29 września 2023
Biografia bez retuszu

11 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka Sławomira Leśniewskiego „Kościuszko. Rysa na pomniku?”.

„Naczelnik w sukmanie” i „bohater dwóch narodów”, Racławice i przyjaźń z Thomasem Jeffersonem – legenda Tadeusza Kościuszki trwa do dziś. Czy na pomniku generała nie ma jednak rys? Czy rzeczywiście był tak wybitnym wodzem i politycznym wizjonerem? Jak ma się do jego legendy wiernopoddańcza przysięga złożona carowi Pawłowi I i obojętność na walkę Polaków u boku Napoleona?

Klęska pod Maciejowicami 10 października 1874 roku zamyka najbardziej burzliwy okres życia i oficjalną historię Kościuszki, znaną z podręczników i utrwaloną w świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Po niej następuje okres dwuletniej niewoli i ostatnie lata życia spędzone w ciszy szwajcarskiej Solury. Jednak w wielu epizodach właśnie z tego okresu kryją się zapomniane, a niekiedy nawet w ogóle nieznane fakty, o których legenda milczy. Podobnie jak o niektórych wydarzeniach z lat młodzieńczych, poważnych błędach w sferze polityki i wojny, niejasno przedstawianych lub zupełnie pomijanych w hagiograficznych opracowaniach.

Krytyczne spojrzenie i talent narratorski pomagają autorowi stworzyć postać Kościuszki z krwi i kości. I przedstawić go takim, jakim był naprawdę.

Czy Kościuszko był wybitnym wodzem i politycznym wizjonerem zasługującym na czołowe miejsce w panteonie polskich bohaterów i wspomniany kult? Tak uważa większość jego rodaków. Jednak nie wszyscy.

(…) Swoje zainteresowania zogniskowałem na okresie amerykańskim, wojnie 1792 roku i insurekcji 1794 roku, fatalnej przysiędze złożonej carowi Pawłowi I oraz na relacjach i stosunku wobec Aleksandra I i Napoleona. To z pewnością najbardziej pasjonujące epizody w życiu Naczelnika, na dodatek, poza insurekcją, większości czytelników znane zapewne tylko połowicznie.

(autor we wstępie)

 

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Literackie