Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Laureatem 3. edycji Kryminalnego Debiutu Roku został Przemysław Kowalewski. Autor „Kozła” (Filia) otrzymał 25 tys. zł oraz pamiątkową statuetką wykonaną przez Sebastiana Mikołajczaka.

Opublikowany przez Wydawnictwo Filia „Kozioł” jest pierwszą, przed „Szóstką” i „Sierocińcem”, z cyklu książek o poruczniku Ugne Galancie. Bohater, stając na czele powołanego zespołu specjalnego, wraca w niej do sprawy tajemniczego morderstwa z 1952. Wszystko po to, by zapobiec nieznanej, rozprzestrzeniającej się chorobie. Fabuła książki osadzona jest w Szczecinie za czasów PRL-u.

Przemysław Kowalewski – dziennikarz, nauczyciel akademicki, samorządowiec; absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego i stypendysta University of Exeter w Wielkiej Brytanii. Twórca mrocznych kryminałów noir, których akcja ma miejsce w powojennym Szczecinie. Współpracował z „Kurierem Szczecińskim”, pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Nowy Kurier”.

Nagrodę Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu za redakcję Kryminalnego Debiutu Roku 2023 otrzymał Jacek Ring.

Nagroda Literacka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku jest pierwszą w Polsce nagrodą honorująca twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. W tym roku nominowani byli również Agnieszka Śmigielska za książkę „Oszustka” i Andrzej Graul za „Inspektora Wołeczka i żar Czungpalarmy”.

Podaj dalej