środa, 30 października 2024

Nakładem Księgarni Akademickiej w Krakowie ukazał się tom zatytułowany „Kraków z bliska i z oddali. Studia i szkice ofiarowane Profesorowi Jackowi Purchli z okazji 70. rocznicy urodzin” pod redakcją Dominiki Hołuj i Andrzeja Laskowskiego.

Jak informuje wydawca, autorki i autorzy sportretowali Kraków od środka i od zewnątrz, w tym drugim przypadku przyjmując perspektywę regionalną. Każdy artykuł podejmuje frapujące tematy i wnosi nowe ustalenia naukowe. Przedmowę napisał prof. Rafał Matyja.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Łukasza Tomasza Sroki: Tom dedykowany jest prof. Jackowi Purchli w 70. rocznicę jego urodzin. Równocześnie mija 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Koincydencja tych dwóch wydarzeń ma wymiar symboliczny. (…) Jubileusz Profesora Jacka Purchli i 20-lecie Polski w Unii Europejskiej Katedra Historii Gospodarczej i Społecznej / UNESCO Chair for Heritage and Urban Studies Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie świętuje jako jednostka naukowa rozpoznawalna i ceniona w kraju i za granicą. Tworzy ją interdyscyplinarny zespół uczonych dysponujący znaczącym dorobkiem oraz doświadczeniem eksperckim w różnych dziedzinach nauki (począwszy od historii, przez geografię społeczno-ekonomiczną i gospodarkę przestrzenną, nauki o polityce i administracji aż po nauki o sztuce oraz nauki o kulturze i religii). (…) Tak zróżnicowane spektrum badawcze skoncentrowano na Krakowie, badanym w ujęciu interdyscyplinarnym, komparatystycznym i rozciągającym się od nowożytności do czasów najnowszych. Autorki i Autorzy sportretowali Kraków od środka i od zewnątrz,w tym drugim przypadku przyjmując perspektywę regionalną. Każdy artykuł podejmuje frapujące tematy i wnosi nowe ustalenia naukowe.

Jacek Purchla (ur. 1954 w Krakowie), historyk sztuki i ekonomista, profesor nauk humanistycznych, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, krakowianista, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności. Założyciel i w latach 1991-2018 dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, gdzie nadal kieruje Instytutem Dziedzictwa Europejskiego. W latach 2015-2020 przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

W latach 1995-2001 był kierownikiem Zakładu Studiów Miejskich w Instytucie Historii Sztuki UJ, od 2005 do 2018 kierował Katedrą Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2017 roku nadano mu godność Doktora Honoris Causa Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska”. Wypromował 16 doktorów, m.in. Krzysztofa Brońskiego, Rafała Solewskiego, Monikę Murzyn-Kupisz, Andrzeja Laskowskiego oraz Łukasza Galuska.

W latach 1989-1990 był przewodniczącym Komisji ds. Statutu m. Krakowa Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W latach 1990-1991 był wiceprezydentem Krakowa, a od stycznia do lutego 1991 roku – p.o. prezydenta.

Od 1989 roku jest redaktorem „Rocznika Krakowskiego” (do 2017 wspólnie z prof. Jerzym Wyrozumskim, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN, od 2000 roku członek tytularny Comité International d’Histoire de l’Art (CIHA) i jego wiceprezydent przez dwie kadencje (2004-2012). Członek wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in.: członek Rady Europa Nostra w Hadze i od 2018 roku wiceprezydent tej organizacji, ekspert w International Scientific Committee on the Theory and Philosophy of Conservation and Restoration of Cultural Property (Komitet Teorii ICOMOS), ekspert Komisji Europejskiej w projekcie European Heritage Label, członek Komitetu Doradczego Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh. W latach 2000-2016 przewodniczył Radzie ds. Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2015 roku pełni funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W lutym 2019 roku został wybrany przez Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego pierwszym przewodniczącym Rady Uczelni, a następnie wybrany na kadencję 2021–2024. Członek Rady Powierniczej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Był uhonorowany wieloma orderami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także odznaczeniami innych państw – Austrii, Węgier, Belgii, Republiki Federalnej Niemiec, Słowacji, Norwegii i Litwy. W 2018 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Jest też laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie Nagrody Miasta Krakowa (w 1981 i 1997 roku), Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora (2010) oraz Nagrody im. Józefa Dietla (2021).

Prof. Jacek Purchla prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, a także teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Jego działalność naukowa ma charakter interdyscyplinarny, a jego zainteresowania koncentrują się przede wszystkim wokół szeroko pojętej problematyki miasta i rozwoju urbanistycznego. Traktując miasto jako złożony organizm – wypadkową procesów społecznych, ekonomicznych, politycznych i kulturowych – stworzył nowoczesny warsztat „urbanologa”. Drugim istotnym wątkiem działalności naukowej są podjęte jeszcze w połowie lat siedemdziesiątych – pionierskie wówczas – badania nad architekturą XIX i XX wieku, w których w nowatorski sposób analizował takie czynniki jak: prawo budowlane, rola mecenatu publicznego, szkolnictwo, zagadnienia polityczne, społeczne i ekonomiczne. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku zainicjował interdyscyplinarne badania nad teorią dziedzictwa i zarządzaniem miastem historycznym. Jego prace były tłumaczone i wydane w kilkunastu językach. (źródło i foto: Wikipedia)

Podaj dalej
Autor: (fran)