Wtorek, 9 lutego 2021
Nowy tom wierszy Anny Augustyniak

Anna Augustyniak, autorka świetnych biografii, a przede wszystkim poetka, wydała książkę, której już tytuł brzmi intrygująco: „Między nami zwierzętami”. Wydawcą tomu jest gdańska oficyna słowo/obraz terytoria, które słynie z najwyższego poziomu swych publikacji. Jednak nie wszyscy będą chcieli tę książkę przeczytać, nawet do niej zajrzeć. Wystarczy przeczytać kilka utworów z tego tomu, aby usłyszeć, że autorka krzyczy! Krzyczy w obronie zwierząt, trzymanych w nieludzkich (niezwierzęcych?) warunkach i brutalnie zabijanych.

Wydawca napisał: „Klatki, w których nie można się obrócić, wypalanie rogów, brutalna inseminacja, brodzenie w odchodach. Zmuszanie do zachowań niezgodnych z naturą. Hodowle przemysłowe i fabryki najmodniejszych szczeniaczków. Zwierzęta – według Kościoła – nie mają duszy. Mogą cierpieć, zanim je zjemy. Mogą cierpieć, zanim je kupimy. Mogą cierpieć, by zaspokajać nasze potrzeby i pragnienia. Anna Augustyniak zmusza czytelników swojej poezji do zmierzenia się z tą okrutną prawdą”.

W liście do naszej redakcji autorka napisała: „wiem, że tematyka smutna i też strach już z samego patrzenia na okładkę pochodzi, bo o cierpieniu zwierząt nie chcemy myśleć ani go widzieć”. I dalej: jeżeli czytelnik uzna, „że nie daje rady czytać, to proszę przestać, bo mi nie chodzi o to, aby krzywdzić wrażliwych ludzi. Chciałabym tylko, żebyśmy wszyscy mieli świadomość w czym uczestniczymy i do czego przykładamy rękę. Trochę to życzenie dziecinne, ale wierzę że kiedyś zacznie się wszystko zmieniać i tego cierpienia zwierząt będzie mniej”.

Anna Augustyniak jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza i studiów doktoranckich w Instytucie Badań Literackich PAN. Wiersze i opowiadania publikowała m.in. we „Frazie”, w „Odrze”, „Twórczości”, „Zeszytach Literackich”. Tłumaczona na angielski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, rumuński, serbski, turecki i ukraiński. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013. Jest autorką biografii „Hrabia, literat, dandys. Rzecz o Antonim Sobańskim” (Jeden Świat, 2009) i „Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości” (Trzecia Strona, 2016). Wydała też tom prozy „Kochałam, kiedy odeszła (Nisza, 2013) oraz tomy poetyckie „Bez ciebie” (Jeden Świat, 2014), „Dzięki bogu” (WBPiCAK Poznań, 2017) oraz obecnie „Między nami zwierzętami” (słowo/obraz terytoria, 2020)

Była nominowana do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2014 za książkę „Kochałam, kiedy odeszła”, otrzymała III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2015 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku za tom „Bez ciebie”, była nominowana do Nagrody Złoty Ekslibris za rok 2016 w kategorii najlepsza książka o Łodzi za biografię „Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości”, a także do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2018 za tom „Dzięki bogu”, jak też do Nagrody Literackiej m.st Warszawy 2018 w kategorii poezja za tom „Dzięki bogu”.

Podaj dalej
Autor: (pd)