Wtorek, 30 czerwca 2020
"Historia ludzkiej chciwości"
Książka pomaga zrozumieć jak i dlaczego pieniądz rządzi światem… Czytając wymianę zdań prof. Krzysztofa Opolskiego i redaktora Krzysztofa Turowskiego, eksperta i erudyty, pełną anegdot i odwołań do znanych i nieznanych zdarzeń, poznajemy mechanizmy rządzące światem finansów od starożytności po dzień dzisiejszy. Autorzy odpowiadają na pytania: Skąd wziął się pieniądz? Kiedy zaczęto wyceniać wartość pracy ludzkiej? Kiedy powstał pierwszy bank? Co to jest spekulacja? Co kształtuje współczesny świat finansów?… Po jej lekturze zawiłe teorie i pojęcia ekonomiczne staną się zrozumiałe, a i na bieżące wydarzenia spojrzymy z większym zrozumieniem.

„W tej wyjątkowej książce znajdujemy opis wielu wydarzeń historycznych i powiązanych z nimi aspektów ekonomicznych, nieznanych faktów, pełne erudycji wymiany zdań, dużo anegdot. Napisana niezwykle ciekawie, zmusza do refleksji i zadawania pytań” – pisze w recenzji dr hab. Antoni Magdoń, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. „Warto zwrócić uwagę na uniwersalny charakter rozważań dotyczących chciwości, korespondujący z aktualnymi wydarzeniami w świecie gospodarki i finansów oraz skutkami takiego podejścia. Rozważania dotyczą między innymi historii banków, lichwy, spekulacji i przeplatane są odniesieniami do współczesnych wydarzeń, na przykład „afery Amber Gold”. Olbrzymią zaletą książki jest profesjonalny, jednak w pełni zrozumiały język, natomiast do każdego ekonomicznego pojęcia czy teorii zostaje przytoczona definicja. W książce nie ma naukowych zawiłości, chociaż występuje wyraźnie odwołanie do licznych teorii naukowych. Polecam Historię ludzkiej chciwości jako niezwykle interesującą lekturę” – prof. Magdoń.

Krzysztof Opolski, Krzysztof Turowski, Historia ludzkiej chciwości, 200 s., 20 il. kolor i cz.-b. format: 16 x 21 cm, Oprawa miękka, Cena 39,90 zł, ISBN:978-213-83-5135-3, Wydawnictwo ARKADY.
Autor: Arkady