Czwartek, 11 maja 2023
Kampania promująca czytelnictwo

W Polsce mamy Rowery Maj, czyli kampanię zachęcającą do aktywnego trybu życia, tymczasem Włosi świętują Książkowy Maj – Il Maggio dei Libri.

„Czytanie jest dla wszystkich i powinno być jak mycie zębów i sport, czyli czymś, co powszechnie jest uważane za oczywistość. Oczywisty nawyk. Szorujemy zęby, żeby nam nie powypadały, ćwiczymy, chodzimy na spacery, biegamy, żeby być zdrowymi i nikt publicznie nie powie, że ktoś przesadza ze sportem. Nikt się nie odważy, ta narracja wokół sportu jest bardzo silna. I tak samo powinno być z czytaniem. Przecież jeśli nie czytamy, to pozwalamy, by nasz mózg nie ćwiczył krytycznego myślenia, rozumienia tekstu pisanego etc.” – mówiła Marynia Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, w wywiadzie dla “Biblioteki Analiz” nr 3/23.

„Trzeba zrobić krok i powiedzieć, że druga sfera życia poza jedzeniem i sportem to rozum i poziom społecznego rozwoju, który jesteś w stanie osiągnąć, ale masz czytać, masz czytać ze zrozumieniem” – komentował w wywiadzie Grzegorz Majerowicz, członek zarządu FPC.

Włoska kampania Il Maggio dei Libri organizowana jest od 2011 roku w celu podkreślenia społecznej wartości książek jako kluczowego elementu rozwoju osobistego, kulturalnego i obywatelskiego.

Odbywa się między 23 kwietnia (czyli od Światowego Dnia Książki) a 31 maja.

W swojej misji Il Maggio dei Libri angażuje władze lokalne, szkoły, biblioteki, księgarnie, organizatorów festiwali, wydawnictwa, stowarzyszenia kulturalne oraz najróżniejsze podmioty publiczne i prywatne.

W tym roku łącznie w całym kraju zaplanowano 9216 wydarzeń promujących czytelnictwo w różnych grupach wiekowych, od dorosłych po dzieci (i wciąż trwa przyjmowanie zgłoszeń). Oprócz spotkań z pisarzami to aperitify literackie, koncertowa lektura w bibliotekach, warsztaty, wycieczki tropem fabuł i bohaterów, bookcrossing, degustacje i wiele innych niestandardowych działań.

Hasło trzynastej edycji brzmi: Jeśli czytasz, jesteś silny!”.

– Na końcu każdej książki nie jesteśmy już tacy sami jak wcześniej, ale mamy coś więcej i to jest wielka siła czytania – mówił minister kultury Gennaro Sangiuliano, oficjalnie rozpoczynając Il Maggio dei Libri.

W edycji 2022 odnotowano 10 380 wydarzeń (z czego 436 online) dla łącznie 1 096 450 uczestników, co stanowi ogólny wzrost o ponad 12 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

Il Maggio dei Libri  jest inicjatywą Centro per il libro e la lettura ( Centrum Książki i Czytelnictwa Ministerstwa Kultury) we współpracy z Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato.

Podaj dalej
Autor: ET