środa, 15 marca 2023

Nowym najemcą krakowskiej Księgarni pod Globusem przy ul. Długiej 1 została Książnica Polska.

Wieża zegarowa z metalowym globusem na rogu ulic Długiej i Basztowej to jeden z symboli Krakowa. Dom Pod Globusem został zbudowany na początku XX wieku i mieściła się tu Izba Przemysłowo-Handlowa. Od lat siedemdziesiątych jest siedzibą Wydawnictwa Literackiego a od 2010 roku – także Księgarni Pod Globusem. Dotychczas placówkę prowadziła spółka Liberglob. Od marca najemcą została Książnica Polska.

Obecnie w księgarni trwa remont. “Pod czujnym okiem konserwatorów przywracany jest wygląd jak najbardziej zbliżony do oryginalnej materii z początku XX wieku i okresu międzywojnia. Już niebawem zaprosimy Was, drogie Czytelniczki i drodzy Czytelnicy, do odwiedzenia nowego wnętrza – jeszcze piękniejszego i bardziej funkcjonalnego. Taki jest nasz cel: z jednej strony powrót do źródeł tej przestrzeni, z drugiej nadanie księgarni charakteru nowoczesnego i przyjaznego” – poinformowało Wydawnictwo Literackie.

Remont księgarni odbywa się etapami. Pierwsza część pomieszczenia zostanie otwarta i udostępniona dla klientów jeszcze w marcu. Zakończenie remontu i oddanie całej przestrzeni planujemy na przełom maja i czerwca.

“Mamy nadzieję, że wspólnie z Wami – Gośćmi, Klientami, Wydawcami, ale i Księgarkami i Księgarzami z innych krakowskich księgarń pokażemy, że pogłoski o śmierci Książki i księgarstwa są cokolwiek przesadzone. My zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żebyście nie chcieli od nas wychodzić. Żeby było nam do siebie bliżej niż dalej; i po drodze, niezależnie od tego, z której strony zacznie się spacer. (…) Na wszelki wypadek z góry uprzedzamy – nie będzie to sklep z książkami. Poprowadzimy księgarnię. Poprowadzimy ją, w pewnym sensie, z Wami; poprowadzimy ją z wiarą, że… ludzi dobrych lektur jest więcej, że ważna jest rozmowa i kontakt z drugim człowiekiem; że słowo ciągle coś znaczy. Zmienia się, pięknieje wnętrze Pod Globusem; my dojrzewamy i cieszymy się z nowego wyzwania i na spotkania z Wami. A przyświeca nam nasza stara, dobra dewiza: jesteśmy tym, co przeczytamy. Czekamy na Was – do zobaczenia niebawem” – napisali na profilu księgarni na Facebooku Anna i Patryk Czarkowscy.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. WL