Piątek, 29 listopada 2019
XXVIII Targi Książki Historycznej

W trakcie uroczystej inauguracji XXVIII Targów Książki Historycznej w Warszawie wręczony Nagrody Klio. Fundatorem w kategorii autorskiej i monografii naukowej jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a w kategorii varsaviana – miasto stołeczne Warszawa.

Laureatów wyłoniło jury złożone z profesorów historii i publicystów, pod przewodnictwem prof. Tomasza Szaroty spośród 198 zgłoszonych książek.

W kategorii “autorskiej” nagrodę pierwszego stopnia (10 tys. zł) otrzymał Piotr Głuszkowski ze książkę “Barwy polskości, czyli życie burzliwe Tadeusza Bułharyna (Universitas). Dwie równorzędne nagrody drugiego stopnia (po 5 tys. zł) przypadły Alicji Urbanik-Kopeć za książkę „Anioł w domu, mrówka w fabryce” (Instytut Kultury Polskiej, Wydział Polonistyki UW i Wydawnictwo Krytyki Politycznej) oraz Piotrowi M. Majewskiemu za książkę „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

W kategorii “edytorskiej” wyróżniono wydawnictwa: Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich za album „Ormiańska Polska” autorstwa Krzysztofa Stopki i Andrzeja A. Zięby, Państwowy Instytut Wydawniczy za książkę „Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie niepodległej” Jacka Kowalskiego, Archiwum Państwowe w Warszawie i Skarpę Warszawską za album „Niepodległa Warszawa w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego za serię „Comunicare – Historia i Kultura”, Wydawnictwo Austeria za „Chasydyzm. Atlas historyczny” Marcina Wodzinskiego i Waldemara Spallka oraz Fundację Pasaże Pamięci za książkę „Sen o teatrze” Justyny Biernat.

Za najlepszą publikację o Warszawie jury uznało książkę Adama Dylewskiego „Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze” (Czarne). Autor otrzymał 7 tys. zł. Nagrodę drugiego stopnia w tej kategorii w wysokości 5 tys. zł odebrał Andrzej Zawistowski za książkę „Stacja plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła. Budowa warszawskiej kolei podziemnej w latach 50. XX w.” (Trzecia Strona), zaś trzeciego stopnia w wysokości 3 tys. zł – Agnieszka Witkowska-Krych za książkę „Mniej strachu. Ostatnie chwile z Januszem Korczakiem” (Wydawnictwo Akademickie Dialog).

Podaj dalej