Wtorek, 28 maja 2024

W ramach projektu „Mosty Literackie 2024 – Salon Wydawców Ukraińskich na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 26 maja odbyło się spotkanie z Jurijem Wynnyczukiem. Było ono premierą jego książki „Legendy Lwowa”, która została w tym roku przetłumaczona i wydana w Polsce przez Kolegium Europy Wschodniej.

Jurij Wynnyczuk jest ukraińskim pisarzem, dziennikarzem i redaktorem. W swoich pracach porusza tematy związane z legendami, mitami czy też baśniami, stąd też pomysł na wydanie zbioru legend. Na wybór konkretnie legend lwowskich wpłynęło powiązanie Wynnyczuka z miastem, ponieważ to własnie w nim mieszka.

Autor opowiedział o procesie tworzenia książki, gdyż na tworzenie zbioru legend nie składa się tylko opisanie ich własnymi słowami. Wymaga to także ogromu pracy nad wyszukiwaniem źródeł. Konieczne jest także podejmowanie wielu decyzji. Autor musiał wybrać, które z kilkuset legend, dotyczących miasta, znajdą się w jego pozycji. Wiele z nich istnieje także w wielu wersjach. Jak mówi, tworząc Legendy Lwowa inspirował się licznymi zbiorami legend, bajek i baśni z całego świata, które kolekcjonuje.

Swojej książki nie adresuje do żadnej konkretnej grupy – mogą ją czytać zarówno osoby nie mające żadnej wcześniejszej styczności z folklorem Lwowa oraz etnografowie; zarówno dzieci i dorośli.

Podaj dalej
Autor: Zofia Barczewska, fot. ZB