Czwartek, 11 kwietnia 2024
Zaproszenie do Sopotu

Goyki 3 Art Inkubator, miejska instytucja kultury Sopotu, zaprasza do swojej siedziby przy ul. Jakuba Goyki 3 na dwa spotkania z rezydentką literacką Mirą Mańką.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Cyrkulacja czasu” zatytułowane „Dramat. Lekcja czytania” odbędzie się w środę 24 kwietnia o godz. 18, a spotkanie drugie zatytułowane Dramat. Lekcja pisania” będzie dwudniowe i odbędzie się w weekend 27-28 kwietnia w godz. 10-15.

„Dramat. Lekcja czytania” to otwarte dla wszystkich dyskusje służące wspólnej analizie tekstów dramatycznych pod kątem dramaturgicznym, reżyserskim i inscenizacyjnym. To praktyczne warsztaty, w czasie których osoby uczestniczące poznają teoretyczne i praktyczne podstawy pracy dramaturgicznej i dramatopisarskiej, narzędzia analizy, łączenia czy adaptowania tekstów niescenicznych oraz strategie budowania narracji w utworach przeznaczonych na scenę

Mira Mańka jest reżyserką, dramaturżką, dramatopisarką. Studiuje na Wydziale Reżyserii Dramatu w AST w Krakowie. Jest absolwentką Wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej oraz podyplomowych studiów nad kulturową tożsamością płci „Gender Studies” (UW). Studiowała także Performatykę przedstawień (UJ). W czerwcu 2022 na zaproszenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie opracowała adaptację i dramaturgię spektaklu na podstawie „Tajemniczego ogrodu” F. Hodgson Burnett, reż. Tomasz Fryzeł. W sierpniu 2021 roku podczas rezydencji artystycznej festiwalu Sopot Non-Fiction (we współpracy z Tomaszem Fryzełem) przygotowała pracę w procesie „Możliwe”, która została zaprezentowana na 11. Forum Młodej Reżyserii.

Wraz z Anną Rogóż – scenografką i artystką wizualną – tworzą kolektyw dziewczyński blisko, w ramach którego przygotowały spektakl „Szekspir:makieta”, będący koprodukcją Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego oraz Teatru Tańca Rozbark. Spektakl otrzymał dwie nagrody w ramach Festiwalu Szekspirowskiego – I nagrodę jury SzekspirOFF oraz Nagrodę Publiczności.

W czerwcu 2021 roku na zaproszenie Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi stworzyła jedną z czterech części kolektywnego spektaklu „Kto nie ma nic, ten może wszystko”.

Otrzymała Grand Prix dla najlepszego reżysera festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m‑teatr” za spektakl „Piknik pod wiszącą skałą” z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Zrealizowała dwa spektakle dla NST w Krakowie w ramach projektu „Młodzi w Starym online” – „Małą Syrenkę” H.Ch. Andersena (tekst, reżyseria) oraz „Kochanowski” w reżyserii Piotra Fronia (dramaturgia). W lutym 2020 roku na zaproszenie Festiwalu Opera Rara przygotowała spektakl „Enoch Arden” według poematu A. Tennysona do muzyki R. Straussa (reżyseria i dramaturgia).

W sezonie 2018/2019 została laureatką konkursu dla debiutujących reżyserów i reżyserek „Młodzi w Starym” i debiutowała spektaklem „Czartoryska. Artefakty”. Spektakl został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w 2019 roku.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: sacrumprofanum.com