Jakie propozycje dla branży książkowej mają polskie partie, które kandydują w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu? Otóż okazuje się, że mizerne i jest ich niewiele.
Przejrzeliśmy programy wyborcze ogłoszone przez partie polityczne, które wystartują w wyborach parlamentarnych 15 października.
O programie kulturalnym PiS-u piszemy TUTAJ
Lewica zapowiada bezpłatne podręczniki dla wszystkich uczniów, także w szkołach średnich. Dodatkowo każdy uczeń „otrzyma czytnik e-booków wraz z abonamentem na książki i czasopisma. Rozszerzymy bazę bezpłatnych materiałów edukacyjnych dostępnych online”.
Wśród propozycji wyborczych jest także „Cyfrowa wypożyczalnia Biblioteki Narodowej”. Jak czytamy, „Biblioteka Narodowa uruchomi system wypożyczeń online zintegrowany z aplikacją mObywatel. Każdy będzie mógł wypożyczyć w danym momencie jedną kopię znajdującego się w cyfrowych zasobach BN dzieła objętego ochroną prawa autorskiego. Utwory znajdujące się w domenie publicznej dostępne będą bez ograniczeń. Dostosujemy ustawę o prawie autorskim do potrzeb funkcjonowania bibliotek cyfrowych, uwzględniając znaczenie godnego wynagrodzenia dla twórców”.
Koalicja Obywatelska z kolei zapewnia, że chce wprowadzić ustawę o statusie artysty gwarantującą artystom i artystkom minimum zabezpieczenia socjalnego, dostęp do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych uwzględniający specyfikę pracy.
Do tego „zniesiemy cenzurę nałożoną na polską kulturę: cenzurę ekonomiczną, czyli cofanie środków finansowych dla instytucji kultury niewygodnych dla władzy oraz cenzurę personalną, czyli obsadzanie instytucji kultury osobami podległymi władzy”.
I jeszcze: „Język śląski zostanie uznany za język regionalny. Ponownie złożymy ustawę, która nada językowi śląskiemu status języka regionalnego, a tym samym odpowie na oczekiwania Ślązaków”.
„Dostęp do kultury musi być powszechny” – apeluje PSL. „Należy zwiększyć w budżecie państwa środki finansowe przeznaczane na kulturę. Obecnie stanowią one ok. 5 mld zł. Należy zwiększyć tę kwotę co najmniej do 7 mld zł w kolejnych latach. Środki te powinny być równomiernie rozdysponowane według zadeklarowanych potrzeb
na wszystkie szczeble samorządu”.
Tymczasem Polska Izba Książki przed wyborami parlamentarnymi opracowała tekst informacyjny o branży wydawniczo-księgarskiej. Zawiera on ważne informacje o bolączkach i potrzebach ludzi książki, a także postulaty do kandydatów do Sejmu i Senatu.
Izba zachęca przedstawicieli branży, aby korzystać z opracowania – na przykład podczas spotkań wyborczych czy rozmów z dziennikarzami:
✔️ Ustanowienie specjalnych programów wspierających transformację cyfrową branży wydawniczej z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych segmentów – odpowiednie uzupełnienie Programu Zintegrowanej Strategii Państwa.
Tekst skopiowany ze strony https://rynek-ksiazki.pl/czasopisma/postulaty-do-przyszlych-poslow-i-senatorow/ | Rynek książki
https://rynek-ksiazki.pl/czasopisma/postulaty-do-przyszlych-poslow-i-senatorow/