środa, 19 lutego 2020

Od 12 do 15 marca odbywać się będą Targi Książki w Lipsku. W ramach programu “Lipsk czyta” – największego festiwalu czytania w Europie – odbędzie się 3700 wydarzeń w 500 lokalizacjach.

„Oprócz silnej literackiej wiosny w tym roku w programie ‘Lipsk czyta’ jest szczególnie duża liczba książek non-fiction” – wyjaśnia Oliver Zille, dyrektor targów książki w Lipsku. W trakcie dyskusji omawiane będą aktualne tematy społeczne i społeczno-polityczne, które pojawiają się we współczesnej literaturze faktu: jak stabilne są demokracje w Europie? Co społeczeństwo obywatelskie może zrobić, aby bronić wartości demokratycznych lub przyczynić się do edukacji i równości płci? Jak znaleźć sposób życia, który godzi dobrobyt planety z dobrobytem ludzkości?

„Ponadto udało nam się zgromadzić  wszystkich partnerów w regionie Europy Południowo-Wschodniej dzięki wspólnemu projektowi kulturalno-politycznemu promującego literaturę” – dodaje Olivr Zille. Pod hasłem „Common Ground” odbędzie się debata na temat Bałkanów, która obejmie zarówno literaturę współczesną (Angel Igov, Elvira Mujčić), jak i klasykę (Ivo Andrić, Danilo Kiš), komiks i poezję.

Federalna Agencja Edukacji Obywatelskiej zaprezentuje program „Lata zmian 1989–1991. Europa Środkowa, Wschodnia i Południowo-Wschodnia 30 lat później”- ze szczególnym uwzględnieniem krajów bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. Zaproszeni pisarze przedstawiają swoje spojrzenie na rozwój od 1989 roku. Polskę reprezentować będzie Dorota Masłowska, autorka “Innych ludzi”, opublikowanych po niemiecku w ub. roku.

Polskie wystąpienie w czasie Targów Książki w Lipsku organizuje Instytut Polski w Berlinie, Oddział w Lipsku we współpracy z Instytutem Książki.  Z czytelnikami spotkają się m.in.: Martyna Bunda, Dorota Masłowska, Monika Utnik-Strugała i Bronisław Wildstein.

Podaj dalej
Autor: ET