Poniedziałek, 18 września 2023
Laureatką tegorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii została Aleksandra Herzyk, autorka graficznej opowieści „Wolność albo śmierć” (wydawnictwo Kultura Gniewu).
„Książka, którą nagrodziliśmy w tym roku, to właśnie komiks, który w dodatku — o zgrozo — jest niejako pierwszym sezonem bardzo emocjonującego serialu kostiumowego. Komiks tak zrobiony, że czytając go — sami obsadzamy w nim wyobrażonych aktorów, sami dopisujemy dialogi, bo komiks pozostawia nam — między klatkami — mnóstwo przestrzeni do zapełnienia. Ba, zachęca nas do tego. A także do poszerzania swojej wiedzy historycznej, od której w szkole wiało nudą. Zostajemy uwiedzeni do oglądania jego pozornie nie stawiającą oporu, doskonałą, profesjonalną grafiką, atrakcyjną formą, ale zarazem uwiedzeni do czytania. To jest książka, która zachęca do czytania, i to nie tylko do czytania jej samej. Gratulujemy i czekamy na kolejne sezony tego serialu!” – mówił Michał Rusinek, członek kapituły konkursu Literacka Podróż Hestii, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, podczas uroczystej gali 15 września.
Mecenasem konkursu i fundatorem nagrody w wysokości 50 tys zł jest ERGO Hestia. Konkurs organizuje Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.
A już jutro (16 września) laureatka będzie gościć podczas Gdańskich Targów Książki (godz. 10 w sali 3.19. Rozmowę poprowadzi Joanna Olech.
Podaj dalej