środa, 15 lipca 2020
Co najchętniej czytali Polacy?

Dobiegająca końca dekada to dobry czas na wszelkiego rodzaju podsumowania. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wydarzyło się bardzo wiele – także w literaturze. Na rynku księgarskim pojawiły się tysiące nowych tytułów, a gusta czytelników nieustannie ewoluują. Po jakie książki sięgali najchętniej w ciągu ostatniej dekady? Jakie gatunki i autorzy cieszyli się największą popularnością? Przeanalizował to sklep internetowy Gandalf.com.pl.

Dekada to tylko i aż 10 lat. W takim czasie wydarzyć może się bardzo wiele. Niektórzy autorzy odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce zajmują obiecujący debiutanci. Są jednak i tacy, którzy niezmiennie cieszą się uznaniem czytelników. Jak wynika z danych sprzedażowych sklepu Gandalf.com.pl, do takich pisarzy z pewnością należy Andrzej Sapkowski. Wykreowaną przez niego postać Wiedźmina pokochali nie tylko Polacy. Za sprawą gier komputerowych i serialu, po sagę sięgają fani fantastyki z całego świata. W ciągu ostatniej dekady do tysięcy polskich domów trafiły także książki Olgi Tokarczuk, której twórczość doceniono Nagrodą Nobla. Popularność poradników, szczególnie tych o tematyce zdrowotnej, wpłynęła z pewnością na sukces Jerzego Zięby. W rankingu najbardziej poczytnych autorów uplasował się on na miejscu trzecim. Po piętach depcze mu jednak Rafał Kosik, twórca znanej serii science fiction dla młodzieży Felix, Net i Nika. Zestawienie autorów, których książki najczęściej kupowano w ostatniej dekadzie, zamyka jeden z mistrzów polskiego kryminału – Remigiusz Mróz.

Erotyka czy logika?

Biorąc pod uwagę literackie gatunki, klienci sklepu Gandalf.com.pl najchętniej kupowali literaturę dla dzieci i młodzieży. To bardzo dobra wiadomość, jak pokazują bowiem badania, w dorosłym życiu po książki najchętniej sięgają osoby, które polubiły ich czytanie w dzieciństwie. Dużym uznaniem cieszyła się także literatura piękna – w szczególności powieści społeczno-obyczajowe, erotyczne i historyczne. Na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosło również zainteresowanie poradnikami. Chętnie sięgamy po książki, które podpowiadają, jak dbać o zdrowie, samodoskonalić się czy odnieść sukces zawodowy. Klienci Gandalf.com.pl lubią też dreszczyk emocji. Na czwartym miejscu uplasowała się kategoria sensacja. Skomplikowana fabuła, zagadki logiczne i nietuzinkowi bohaterowie – za to kochamy thrillery, horrory i kryminały.

TOP 10 – wybory czytelników

Czas jednak przejść do ulubionych tytułów! Wybory, dokonywane przez klientów www.gandalf.com.pl w latach 2011-2020, mogą być zaskakujące. W TOP 10 znalazły się zarówno gorące bestsellery, jak i klasyka czy poradniki.

2011: Dwanaście prac Herkulesa – Agata Christie

Zestawienie otwiera książka królowej kryminału, wydana po raz pierwszy w 1947 roku. Powieści o przygodach detektywa Herkulesa Poirota od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Czytelnicy cenią je za świetnie skonstruowane kryminalne zagadki, błyskotliwe dialogi i angielski humor.

2012: Ciało i ducha ratować żywieniem – Ewa Dąbrowska

Rok później kryminalne zagadki odeszły w niepamięć na rzecz medycyny niekonwencjonalnej. Klienci Gandalf.com.pl sięgnęli po poradnik, którego autorka prezentuje kuracje dietą półgłodówkową. Metody dr Dąbrowskiej stosują osoby o różnych dolegliwościach.

2013: Sezon burz – Andrzej Sapkowski

Na powrót do wiedźmińskiego świata czytelnicy musieli trochę poczekać. Nic dziwnego, że premiera tego tytułu spotkała się z tak pozytywnym odbiorem. W książce pojawiły się doskonale znane z sagi postacie: wiedźmin Geralta, poeta Jaskier i czarodziejka Yennefer. Bo, jak podkreśla autor, historia nie kończy się nigdy.

2014: Mały książę – Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z najważniejszych książek XX wieku i jedna z ulubionych szkolnych lektur. Tylko pozornie skierowana do dzieci, zawierająca bowiem liczne wątki psychologiczne i realistyczne. Kopalnia złotych myśli, do której z przyjemnością powraca się po latach.

2015: Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie – Jerzy Zięba

Kolejna książka o tematyce zdrowotnej w TOP 10 ostatniej dekady. Tytuł poruszający zagadnienia związane z naturoterapią. Autor stawia w niej śmiałe tezy, mające obalić założenia współczesnej medycyny. Teorie Jerzego Zięby na przestrzeni lat zyskały niemal tyle samo zwolenników, co przeciwników.

2016: Harry Potter i przeklęte dziecko – Jack Thorne, J. K. Rowling, John Tiffany

Wielki powrót najsłynniejszego młodego czarodzieja wywołał ogromne poruszenie wśród fanów. Tym razem jednak do ich rąk trafiła nie powieść, a scenariusz sztuki teatralnej. Jej akcja rozgrywa się 19 lat po wydarzeniach przedstawionych w Insygniach śmierci. Tym razem na celowniku sił ciemności znajduje się nie sam Harry, a jego syn Albus.

2017: Macierewicz i jego tajemnice – Tomasz Piątek

Książka to efekt dziennikarskiego śledztwa, przeprowadzonego przez dziennikarza „Gazety Wyborczej” Tomasza Piątka. Poświęcona jest byłemu ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi. Autor oddał w ręce czytelników tytuł, który ilustruje powiązania polityka z gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem. Jak to z tajemnicami bywa, książka wzbudziła spore zainteresowanie.

2018: A ja żem jej powiedziała… – Katarzyna Nosowska

Na koncie ma dziesiątki muzycznych nagród i setki tekstów piosenek. Przez lata raczej unikała jednak blasku fleszy i pozostała niezwykle skromna. Gdy przebojem wkroczyła na Instagram, a przy tym postanowiła napisać książkę, jej fani tłumnie ruszyli do księgarń. Po lekturę pełną anegdot – po prostu o życiu.

2019: Księgi Jakubowe – Olga Tokarczuk

Rok 2019 niewątpliwie należał do Olgi Tokarczuk. Po przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla, wielu Polaków postanowiło zapoznać się z twórczością pisarki. Najchętniej wybierali oni Księgi Jakubowe – historyczną powieść, której ukończenie zajęło autorce aż 7 lat.

2020: 365 dni/Ten Dzień/Kolejne 365 dni – Blanka Lipińska

Nazywane połączeniem Ojca chrzestnego i Pięćdziesięciu twarzy Greya książki Lipińskiej pełne są wulgarnego języka i scen erotycznych. Szturmem wkroczyły na polski rynek czytelniczy i nie schodzą z list bestsellerów. Pierwsza część, czyli 365 dni, doczekała się już adaptacji filmowej.

Ciekawe debiuty, powroty do klasyki, ukłony w stronę polskich twórców – tak upłynęła druga dekada XX wieku na rynku czytelniczym. Co przyniesie kolejna? Jakie tytuły niemal każdy Polak będzie chciał mieć w swojej biblioteczce? Czy książki papierowe przegrają walkę z ebookami i audiobookami? Czekamy na to z niecierpliwością!

Podsumowaniu dekady towarzyszy akcja #wyzwanieGandalfa, w ramach której sklep Gandalf.com.pl zachęca do publikowania własnych #literackitopdekady. Więcej szczegółów na Facebooku: https://www.facebook.com/Ksiegarnia.Gandalf/.

 

Podaj dalej
Autor: Gandalf.com.pl