Poniedziałek, 1 lipca 2019
Szansa dla self-publisherów

Na polskim rynku dystrybucji książek elektronicznych i audiobooków pojawił się nowy gracz. To wywodzący się z Rosji LitRes. Grupa, obejmująca serwisy LitRes, MyBook, Livelib, działa już od 13 lat i jest liderem na rynku licencjonowanych elektronicznych książek w Rosji i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Czym serwis wyróżnia się na tle innych księgarń oferujących e-booki i audiobooki?

– LitRes jest nie tylko sklepem internetowym, to największy w Rosji i krajach WNP serwis wyszukiwania, wyboru i czytania książek elektronicznych i słuchania książek audio. Wśród naszych zalet wymienię: szeroki asortyment (ponad 1 mln książek w różnych językach), natychmiastowy dostęp do nowości i bestsellerów i wygodne aplikacje dla różnych platform. LitRes opracował i wykorzystuje inteligentny system rekomendacyjny. Serwis analizuje doświadczenie ogromnej ilości czytelników, aby konkretnemu użytkownikowi doradzić książki, które go zainteresują. Jednym z ważnych zadań LitResa w Polsce jest rozszerzenie i rozwój rynku elektronicznych i audio książek, zaangażowanie w czytanie nowych odbiorców – powiedział “Bibliotece Analiz” Paweł Gusakow, kierownik ds. rozwoju produktu LitRes. Cała rozmowa w najnowszym wydaniu – 500. – dwutygodnika “Biblioteka Analiz”.

LitRes bije rekordy w Rosji. Przychody grupy za rok 2018 wzrosły o 48 proc. w porównaniu z rokiem wcześniej, a przychody samego serwisu LitRes wzrosły o 56 proc. Według danych analitycznych
agencji Kantar TNS, udział grupy w tamtejszym rynku książek elektronicznych wynosi 66 proc.
W 2018 roku serwis LitRes sprzedał ponad 2 mln książek audio, dwa razy więcej niż rok wcześniej. Udział audiobooków w strukturze sprzedaży detalicznej LitRes wyniósł 25 proc. Projekt LitRes: self-publishing zwiększył przychody o 20 razy. W ogólnym obrocie serwisu jego udział sięga ponad 4 proc.

Projekt LitRes: self-publishing zwiększył przychody o 20 razy. W ogólnym obrocie serwisu jego udział sięga ponad 4 proc. W ubiegłym roku w serwisie zarejestrowanych było 20 tys. nowych autorów, sprzedano 1,5 mln książek (10 razy więcej niż rok wcześniej).

 

Podaj dalej
Autor: Ewa Tenderenda-Ożóg