Poniedziałek, 20 listopada 2023

Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza otrzymał poeta i prozaik Łukasz Barys za sztukę „Szwaczka”.

„Szwaczka”, jak uzasadniono, „to gorzka diagnoza kondycji współczesnych dwudziestokilkulatków – ich niedojrzałości, narcyzmu, lęku przed dorosłym życiem. Młode pokolenie w sztuce ma inną świadomość. To pokolenie jest dostosowane do nowych czasów. Ono sobie lepiej radzi. Bo wie, że trzeba sobie radzić. Choć może udaje, że tak jest? Ba, chyba na pewno nie radzi sobie lepiej. Łukasz Barys ukazując Pokolenie Z, które wyrusza właśnie do walki o swój świat, swój los i los całej planety, zdobył się na współczucie dla obu stron, obu pokoleń. I to jest jego i nasze zwycięstwo”.

„Nagroda, którą zainicjowaliśmy w 100-lecie urodzin związanego przez wiele lat z Gliwicami Tadeusza Różewicza jest wyrazem naszej determinacji oraz wewnętrznej potrzeby czynnego wspierania twórców piszących dla teatru, promowania wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii w Polsce” – powiedział dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach, a zarazem przewodniczący Rady Programowej Nagrody, Grzegorz Krawczyk.

Łukasz Barys ma 26 lat, jest autorem tomu poezji pt. „Wysokie słońce” oraz powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” i „Jeśli przecięto cię na pół”. W 2022 roku. otrzymał Paszport „Polityki”.

Nagroda Dramaturgiczna im. Tadeusza Różewicza ma na celu „wspieranie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii polskiej”.

Wysokość nagrody wynosi 50 tys. zł.

Tadeusz Różewicz mieszkał w Gliwicach od 1949 do 1968 roku – w 1995 roku został honorowym obywatelem tego miasta.

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP