środa, 8 marca 2023
Najczęściej słuchane audiobooki i podcasty

W lutym, podobnie jak w poprzednich miesiącach, w aplikacji Audioteki największą popularnością cieszyły się trzymające w napięciu kryminały. W tym czasie słuchacze chętnie wybierali również superprodukcje, na czele z “Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy”.

Najczęściej odtwarzanym podcastem był z kolei “Spokojnie, to tylko życie” – dr Joanny Podgórskiej i Marty Niedźwieckiej, opowiadających o egzystencji z dwóch uzupełniających się perspektyw.

 TOP 10 audiobooków

Najpopularniejszym audiobookiem lutego był Kabalista, czyli czwarta część cyklu o behawioryście Gerardzie Edlingu. Polski autor bestsellerów od lat króluje w zestawieniach Audioteki, a produkcje oparte na jego prozie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Kryminał Remigiusza Mroza, podobnie jak Iluzjonistę i Ekstremistę, czyta Robert Jarociński, znakomity lektor i aktor dubbingowy (Zwierzogród, Strażnicy Galaktyki).

Na drugim miejscu zestawienia uplasował się Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy, Jacka Piekary. Superprodukcja, będąca kolejną częścią popularnego cyklu historyczno-fantastycznego osadzonego w alternatywnej rzeczywistości, w ciągu kilku dni od premiery zyskała ogromne grono słuchaczy. Audiobooka można słuchać osobno, bez znajomości całej serii. W roli głównej wystąpił Leszek Lichota, znany z serialu Wataha, czy filmu Lincz. Fani aktora mogą posłuchać jego charakterystycznego głosu na chwilę przed wyczekiwaną premierą Znachora, w którym wcieli się w rolę profesora Rafała Wilczura.

Dużym zainteresowaniem użytkowników Audioteki cieszyła się także Dębowa Góra, Ireneusza Grzyba. Nowa produkcja, opowiadająca o rodzinie Zawistowskich i ich losach w otoczonej bagnami wiosce, przyciągnęła uwagę słuchaczy i znalazła się na trzecim miejscu podium.

 Nasi użytkownicy uwielbiają kryminały Remigiusza Mroza, spodziewaliśmy się więc, że „Kabalista” znajdzie się wśród najpopularniejszych produkcji lutego. Cieszymy się, że w kolejnym zestawieniu mamy również wiele realizowanych przez Audiotekę produkcji, wśród których znajdują się zarówno te nowsze, jak „Ja, inkwizytor” i „Dębowa Góra”, czy „Stacja arktyczna Zebra” i „Wodnik”, od których premiery minęło już kilka miesięcy. Warto również zauważyć rosnącą popularność Andrzeja Ziemiańskiego – w lutowym zestawieniu znalazły się aż dwa tytuły tego autora

– komentuje Iwona Bujkowska, Online Marketing Specialist, w Audiotece.

 1. „Kabalista”, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia;
 2. „Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy”, Jacek Piekara, wydawca: Audioteka;
 3. „Dębowa Góra”, Ireneusz Grzyb, wydawca: Audioteka;
 4. „Virion. Legion”, Andrzej Ziemiański, wydawca: Fabryka Słów;
 5. „Breslau forever”, Andrzej Ziemiański, wydawca: Fabryka Słów;
 6. „Serce jak smoła. Część 1”, J.K. Rowling, Robert Galbraith, Wydawnictwo Dolnośląskie;
 7. „Pas Ilmarinena”, Marcin Mortka, wydawca: Sine Qua Non;
 8. „Wodnik”, Jędrzej Pasierski, wydawca: Audioteka;
 9. „Faceci w gumofilcach”, Andrzej Pilipiuk, wydawca: Fabryka Słów;
 10. „Stacja arktyczna Zebra”, Alistair MacLean, wydawca: Audioteka.

TOP 10 podcastów

Najpopularniejszym podcastem lutego był podcast Spokojnie, to tylko życie. Format Marty Niedźwieckiej i dr Joanny Podgórskiej zyskał ogromne zainteresowanie słuchaczy już po premierze pierwszego odcinka poświęconego bólowi i sposobom radzenia sobie z nim. Tematyka psychologiczna, wzbogacona wiedzą z zakresu biologii, były kluczowymi elementami, przyciągającymi dużą liczbę odbiorców.

Drugie miejsce przypadło z kolei Polowaniu na wiedźmy, czyli dokumentalnemu audioserialowi Michała Matusa o współczesnej magii oraz ludowych wierzeniach zakorzenionych w dawnych czasach. Autor, który dał się poznać już wcześniej za sprawą nagradzanego podcastu Nurt Równoległy, powrócił z nowym cyklem, dostępnym wyłącznie w aplikacji Audioteki.

Na trzecim miejscu znalazła się Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, w której słuchacze   mogą znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmów rządzących psychiką oraz tego, jaki mają wpływ na życie prywatne i zawodowe. Wiedzę na ten temat w podcaście popularyzują najlepsi psychologowie z Uniwersytetu SWPS.

 1. „Spokojnie, to tylko życie”, wydawca: Audioteka;
 2. „Polowanie na wiedźmy”, wydawca: Audioteka;
 3. „Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, wydawca: Uniwersytet SWPS;
 4. „Podkast Powszechny”, wydawca: Tygodnik Powszechny;
 5. „Krajm Story”, wydawca: Teatr Polskiego Podcastu;
 6. „Nowa Audio Fantastyka”, wydawca: Audioteka;
 7. „Zbrodnia na poniedziałek”, autor: Wojciech Chmielarz;
 8. „Podcast Muzeum Historii Polski”, wydawca: Muzeum Historii Polski;
 9. „Radio Książki”, autor: Michał Nogaś; wydawca: Audioteka i Wyborcza.pl;
 10. „Od Kimona do Maty”, wydawca: Audioteka.
Podaj dalej
Źródło: Audioteka