Czwartek, 19 stycznia 2006
Opis z publikacji Łukasza Gołębiewskiego pt. "Rynek książki w Polsce. Edycja 2005"
MAC Edukacja S.A. 25 - 611 Kielce, ul. Mielczarskiego 121 tel. (041) 368 40 68, fax (041) 368 31 52 http://www.mac.pl, e-mail forum@mac.pl W 2004 roku przychody ze sprzedaży książek MAC Edukacja spadły o 5 proc. Sprzedano ich za 46,7 mln zł (rok wcześniej – za 49,2 mln zł). Spadek ma związek ze zmianą systemu dystrybucji, w 2004 roku znacznie wzrósł udział księgarń w stosunku do sprzedaży bezpośredniej. Ukazało się 150 nowych tytułów książkowych i 17 tytułów multimedialnych. MAC nie podał łącznej liczby opublikowanych tytułów ani żadnych danych dotyczących wielkości produkcji i sprzedaży egzemplarzowej. Zarząd spółki nie ujawnił też wyniku finansowego za 2004 rok. W 2003 i 2004 roku zrestrukturyzowano sieć przedstawicieli handlowych, którzy w ostatnich latach dostarczali spółce ponad 90 proc. przychodów. Liczbę reprezentantów zmniejszono ze 120 do 60, a liczba osób ogółem zatrudnionych w spółce zmniejszyła się o ponad połowę – z 340 do 138 etatów. W 2004 roku wprowadzono wiele nowości, z bardzo dobrym przyjęciem spotkał się podręcznik „Ja i moja szkoła” wzbogacony o zeszyt zadań domowych, zwany „Domowniczkiem”. Nowością jest też publikacja dla uczniów zerówek „Sześciolatek. Bawię się i uczę”. Dużą sprzedaż miały nowe podręczniki do języka polskiego (uzupełnione zagadnieniami z zakresu pracy z dziećmi dyslektycznymi) oraz plastyki i muzyki. Wzrosła sprzedaż w segmencie nauczania blokowego (w klasach IV - VI) oraz w klasach pierwszych szkoły podstawowej (głównie dzięki nowej ofercie). Pod koniec 2002 roku akcjonariusze zapowiedzieli, że w planach jest wprowadzenie spółki na giełdę pod koniec 2004, a wcześniej udział w konsolidacji wydawnictw edukacyjnych. Musimy stworzyć przeciwwagę dla Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Dlatego już w 2001 roku podjęliśmy rozmowy na temat konsolidacji. Niestety firmy z naszej branży to spółki rodzinne i ich właściciele nie do końca rozumieją potrzebę konsolidacji – mówił w grudniu 2002 roku Adam Cyrański. Konsolidację miały wesprzeć fundusze Innova Capital i Enterprise Investors, prowadzono też rozmowy z funduszem Advent. W 2002 roku MAC, wspierany przez pierwszy z nich, złożył ofertę zakupu akcji prywatyzowanych WSiP. Według nieoficjalnych informacji spółka zaoferowała najwyższą cenę za akcję, znalazła się nawet na krótkiej liście inwestorów dopuszczonych do negocjacji z ministrem skarbu, ale ostatecznie przetarg został unieważniony. Wspólnie z funduszem Innova właściciele MAC - a wystąpili też na przełomie 2002 i 2003 roku z koncepcją budowy dużej grupy wydawniczej z udziałem PWN …
Wyświetlono 25% materiału - 374 słów. Całość materiału zawiera 1496 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się