środa, 14 maja 2025
Jak dobrze wypaść na żywo, w mediach i Internecie

Kolejne spotkanie z cyklu Akademia Medialna odbędzie się jutro, czyli w czwartek 15 maja o godz. 18.30 w Bibliotece Publicznej Praga-Południe m. st. Warszawy przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego 24 w Terminalu Kultury Gocław na I piętrze.

Z czytelnikami spotka się Maciej Orłoś, dziennikarz, prezenter i aktor, autor książki „Wystąpienia bez stresu. Jak dobrze wypaść na żywo, w mediach i Internecie” (Wydawnictwo RM). Gospodarzem będzie red. Krzysztof Turowski.

Wydawca przekazał: wystąpienia – zarówno przed wielką publicznością, jak i przed kilkuosobowym zespołem – są jak jazda samochodem: mistrzostwa nabiera się w praktyce. Jednak warto też mieć dobrego instruktora, szczególnie na początku. Maciej Orłoś, ekspert w dziedzinie wystąpień, postanowił podzielić się swoim doświadczeniem z każdym, kto odczuwa dyskomfort podczas publicznego zabrania głosu i poszukuje odpowiedzi na pytania:

  • Czym różni się występowanie na żywo od tego przed kamerą i jak przygotować się do wystąpienia w każdym z tych formatów?
  • Co zrobić, by inni słuchali nas z zaciekawieniem?
  • Jak dobrze zaprezentować się przed każdą publicznością – obserwatorami w mediach społecznościowych, współpracownikami, potencjalnymi klientami?
  • Jak skutecznie poprowadzić prezentację?

W książce znajdują się odpowiedzi na te i wiele innych pytań, przekazane w ciekawy oraz przystępny sposób. Można dowiedzieć się, jak mówić, aby być słuchanym, i jak zrobić dobre wrażenie na każdym odbiorcy.

Maciej Orłoś ma ponad 30 lat doświadczenia, na które składa się prowadzenie cieszących się ogromną popularnością programów telewizyjnych, w tym kultowego Teleexpressu, a także programu na YouTubie. W czasie swojej kariery był gospodarzem wielu uroczystości i spotkań. Przeprowadził wywiady telewizyjne z tak wybitnymi postaciami, jak Meryl Streep, Anthony Hopkins, Céline Dion, Nicole Kidman czy Bill Gates. Od lat szkoli innych w zakresie przemawiania i występowania przed publicznością.

Krzysztof Turowski urodził się w 1948 roku w Łodzi. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, a czas spędzony w tej szkole opisał w książce „Miłość życia”. Jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, a także scenopisarstwa na PWSTTViF w Łodzi, później obronił doktorat w Institut Francais de Presse w Paryżu. Jako dziennikarz radiowy debiutował w Koszalin, a potem pracował przez dziewięć lat w Radio Łódź. Był działaczem „Solidarności”, delegatem na I Zjazd „S”, członkiem prezydium zjazdu, w stanie wojennym był internowany w Sieradzu i Łowiczu i dostał zakaz uprawiania dziennikarstwa. W latach 1982-1991 na emigracji we Francji był współpracownikiem paryskiego biura „Solidarności”, organizował konwoje do Polski, był przedstawicielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Europie Zachodniej. Współpracował z redakcjami „Kultury”, „Kontaktu” i Radia France Internationale w Paryżu, „Dziennika Polskiego” w Londynie, i Radia Wolna Europa w Monachium. Po upadku PRL został korespondentem Polskiego Radia, TVP i „Rzeczpospolitej” z Paryża i Brukseli. Po powrocie do kraju pracował jako korespondent warszawski francuskiego dziennika „Le Figaro”. Równolegle w Telewizji Polskiej był autorem i animatorem pierwszego w TVP talk-show „Godzina szczerości”, który miał 100 wydań. Potem był dyrektorem Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Brukseli, odpowiedzialny za promocję Polski w Belgii, Luksemburgu, instytucjach Unii Europejskiej i NATO. Wrócił po siedmiu latach wrócił o kraju, gdzie stworzyłem słynną kampanię z „Polskim hydraulikiem”, a następnie znalazł azyl w TV BIZNES i Polsacie. Był też wykładowcą akademickim, ucząc komunikacji społecznej i dziennikarstwa, a karierę zawodową zakończył jako dyplomata, radca, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Brukseli. Jest autorem czterech książek: „Miłość życia” i „Listy z epoki absurdu”, „Jak bal to bal” i „Wóz życia”, a we wspólnie z prof. Krzysztofem Opolskim z UW opublikował również cztery książki: „Historia ludzkiej chciwości” i „Po co nam praca” i „Na bank” i „Gra o prawdę”.

Podaj dalej
Autor: (fran)