Piątek, 23 czerwca 2023

Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się nowa, pełna absurdu i ironii powieść graficzna Macieja Sieńczyka „Spotkanie po latach”.

Pozornie zwyczajne spotkanie u dawnych znajomych, które niespodziewanie zamienia się w niecodzienną towarzyską przygodę…

Dorota Masłowska: „Sztuka Sieńczyka jest nieprzewidywalna, ostentacyjnie nieutylitarna, bezczelna w swoim czczym pięknie.

Prowokacyjna w estetycznym przesublimowaniu, w które autor, w akcie przekory jakby, ubiera bezsens i głupotę swoich fantazji. To  w bez reszty pragmatycznym i utylitarnym świecie, w którym żyjemy wydaje mi się właśnie wywrotowe.

Szukając nazwy dla gatunku literacko-graficznego, którego Maciej Sieńczyk jest jedynym znanym mi przedstawicielem, obstawiam „horror bezsensu”.

W niepodrabialnym stylu, zarazem wytwornym i potwornym, wybitny artysta wciąga nas na manowce swojej wyobraźni. Spotkanie po latach jest taką właśnie wędrówką po jej odrażających bezkresach, pętlach, tunelach, lejach. Pierwiastek horroru to zapierająca dech w piersiach płodność tego świata, łatwość, z jaką wydaje on z siebie podświaty, pod-pod-podświaty, skłócone ze sobą, lęgnące się z siebie, efemeryczne, bo ledwie wyrojone, a już znikające, by ustąpić kolejnym i kolejnym. Szybko zrezygnować czytelnik musi z poczucia, że wie, gdzie tu jakaś reguła, plot; na próżno usiłuje przejrzeć bieg wypadków”.

Maciej Sieńczyk (ur. 1972) – rysownik, ilustrator, pisarz. Autor powieści graficznych „Hydriola”, „Wrzątkun” oraz „Przygody na bezludnej wyspie”. Ta ostatnia znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. Za debiut prozatorski „Wśród przyjaciół” otrzymał nominację do Nagrody Conrada.

Lubi sztukę ludową i naiwną, kolekcjonuje  druki propagandowe z PRL-u oraz unikatowe skarby znalezione na śmietnikach.

 

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Literackie