Piątek, 22 listopada 2019
Seminarium w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zorganizowała seminarium „Made in Japan”, jakie odbyło się 20 listopada, a które było zwieńczeniem projektu realizowanego przez zabrzańską bibliotekę o szeroko rozumianej promocji kultury japońskiej. Spotkanie prowadził Henryk Sikora z MBP w Zabrzu.
Program seminarium obejmował cztery wystąpienia. Maria Spiechowicz wygłosiła wykład zatytułowany „Kim są rdzenni mieszkańcy Japonii?” o wymierającej społeczności Ajanów, których najwybitniejszym badaczem był Bronisław Piłsudski, starszy brat Marszałka, a Magdalena Kotlarczyk przedstawiła „Różnorodne oblicza Japonii – tradycja i współczesność w kulturze”, w tym tradycyjną ceremonią parzenia i picia herbaty, różne formy teatru japońskiego, kulturę mangi i animi czy zwyczaje związane z zawodami sumo.
Piotr Dobrołęcki zaprezentował przegląd zatytułowany „Książka i pisarze japońscy na polskim rynku wydawniczym”, w którym ukazał ogromną przewagę liczbową wydawanych w Polsce publikacji japońskich w stosunku do polskich publikacji w Japonii, ale przewaga ta wynika ze znaczącej obecności na polskim rynku jednego charakterystycznego dla Japonii gatunku publikacji – komiksów zwanych manga, których w 2017 roku wydano w Polsce blisko 300 tytułów.

Na zakończenie Przemysł Grygiel przedstawił krótkometrażowy film dokumentalny zatytułowany „Moja Japonia – zapisku z podróży”, jaki powstał po tegorocznym pobycie w Japonii.
Seminarium było zwieńczeniem projektu „Made in Japan: tak daleko, tak blisko” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu od lewej: Przemysł Grygiel, Henryk Sikora, Maria Piechowicz, Magdalena Kolarczyk, Piotr Dobrołęcki oraz Tomasz Iwasiów, dyrektor MBP w Zabrzu
Foto: Paweł Dobrzelecki (MBP Zabrze)

Autor: (fran)