Czwartek, 23 maja 2024

Ateneum ceni ambitne pozycje wydawnicze, stąd w ramach comiesięcznego cyklu Perły Literatury prezentuje i rekomenduje najwybitniejsze premiery literackie ostatnich tygodni, które zasługują na miejsce w każdej księgarni.

Sławomir Żywczak, PR Manager Ateneum, uzasadnia wybór do majowego zestawienia Pereł Literatury:

– Majowe Perły Literatury otwiera trylogia składająca się z od dawna niedostępnej prywatnej mitologii „Król mrówek”, autorskiego wyboru poezji oraz erudycyjnych esejów Zbigniewa Herberta. Gratką dla miłośników twórczości Susan Sontag jest „Co ważne” – ostatni tom esejów, nieprzełożony wcześniej na język polski. Ikona feministek pochyla się w nim m.in. nad literaturą i sztuką, interpretując mistrzów słowa pisanego jak Gombrowicz czy Walser. Tym ostatnim nazwiskiem przywołałem Państwowy Instytut Wydawniczy, który w ostatnich latach opublikował pięć prozatorskich pozycji szwajcarskiego pisarza, a każdą z nich dobrze jest mieć na półce.

Wydawnictwo Literackie niespełna rok temu rozpoczęło ciekawą serię „Inne Konstelacje” Olgi Tokarczuk, w której ramach pojawiają się oryginalne dzieła polecane przez naszą noblistkę. Kilka tygodni temu miała premierę magiczna „Furia i inne opowiadania” Silviny Ocampo, a już na czerwiec zaplanowano wznowienie eseju „Odpowiedź Hiobowi” Carla Gustava Junga. Warto również sięgnąć po książki Jamesa Baldwina w interesującym cyklu zaproponowanym przez Wydawnictwo Karakter. Zaraz po eseistycznej pozycji „Następnym razem pożar” pojawiła się kultowa, queerowa powieść „Mój Giovanni”, będąca dotychczas białym krukiem wydanym z początkiem lat 90. ubiegłego wieku w ramach Klubu Interesującej Książki PIW.

„Miasto dzieci świata” to fascynująca historia Rabki-Zdroju. Beata Chomątowska, opisując jasne i ciemne strony uzdrowiska, przywołuje na myśl „Czarodziejską górę” Tomasza Manna czy „Empuzjon ” Olgi Tokarczuk.

W zestawieniu majowych Pereł Literatury znalazły się również: „Pani Bovary” w przekładzie miłośnika Flaubertowskiej prozy Ryszarda Engelkinga, bogata w reprodukcje i interpretacje dzieł malarskich „Historia sztuki”, nieszablonowa proza Helen Weinzweig z zachwycającą okładką projektu Angeliki Kukioły oraz „Nie(do)czytane” skupiające się na niesłusznie zapomnianych i niedocenianych pisarkach przełomu XIX i XX wieku.

Podaj dalej
Autor: Ateneum