środa, 31 maja 2023

Małgorzata Narożna, właścicielka kluboksięgarni FiKa, została 30 maja uhonorowana Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin „za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2022 roku”.

A już w najbliższą sobotę księgarka będzie gościć w Warszawie – poprowadzi szkolenie organizowane przez Bibliotekę Analiz: „Księgarz animator. Jak organizować zajęcia w księgarni dla najmłodszych czytelników”.

Laureatami Nagrody są także prof. Lex Drewiński, plakacista – za całokształt działalności artystycznej) i Jakub Skrzywanek, reżyser – za istotne osiągnięcie artystyczne w 2022 roku.

Nagroda Artystyczna wręczana jest już od 1991 roku szczecińskim twórcom i animatorom kultury. Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach: za istotne osiągnięcie artystyczne, za całokształt działalności artystycznej kandydata oraz innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury.

Tradycyjnie już, razem z Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin, przyznany został również tytuł Mecenasa Kultury. Zgodnie z rekomendacją Prezydenckiej Rady Kultury, tytuł został przyznany firmie Tomaszewicz Development Sp. z o.o.

Małgorzata Narożna jest absolwentką Polskiej Akademii Księgarstwa, laureatką nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY z 2018 roku w kategorii upowszechnianie czytelnictwa. Od 2014 roku działa w stworzonej przez siebie kluboksięgarni Fika, która w krótkim okresie wrosła w tkankę miasta. W Fice realizuje różnorodne projekty edukacyjne, kulturalne promując czytelnictwo.

W 2022 roku Małgorzata Narożna zorganizowała pierwszą edycję Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie, wyjątkowego i niespotykanego dotąd w naszym mieście festiwalu literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego uczestnicy spotkali się z zaproszonymi z całej Polski pisarzami i ilustratorami, brali udział w warsztatach i spacerach po mieście.

Podaj dalej
Autor: ET