Piątek, 12 listopada 2021

“Wielkie pytania. Wszystkie stany wykluczenia” – to tytuł spotkania, które odbędzie się w czwartek 18 listopada o godz. 19 w Big Book Cafe w Warszawie i online.

Gościnią będzie nagradzana reporterka i pisarka Małgorzata Rejmer, a tematem rozmowy – paradoksy nienawiści wobec obcych. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś, który naprzemian z Martą Perchuć-Burzyńską pełni rolę gospodarza wieczorów “Wielkie pytania”.

Dlaczego identyfikujemy ludzi jako odmiennych, niechcianych, gorszych? Jak działa ta kategoria we współczesnym świecie i dlaczego z taką łatwością, niemal odruchowo zdolni jesteśmy do wykluczania z powodów etnicznych, religijnych, biologicznych, obyczajowych, rasowych i wielu innych? Czym stała się mniejszość, jeśli funkcjonuje dziś częściej jako obiekt ostracyzmu i cel przemocy, a nie jako ludzka zbiorowość wymagająca szczególnej troski i ochrony?

Kto obecnie wyklucza chętniej, skuteczniej? Dyskryminacja bywa mechanizmem działania władzy politycznej, ale może to my sami jesteśmy najlepszymi, samozwańczymi wykonawcami wykluczenia? Jak ten mechanizm działa w przypadku jednostek, a jak w społecznościach, wspólnotach i organizacjach?
I wreszcie – jak cierpią wykluczeni, co jest im odbierane? Bo przecież w świecie pozbawionym miłości do innych każdy z nas w każdej chwili może zostać wykluczony.

Na pytania te poszukamy odpowiedzi razem z autorką głośnych reportaży, o której pisano, że ma „wielką empatię, umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu języka do wyrażenia emocji w zasadzie niewyrażalnych”.

„Małgorzata Rejmer to autorka niezwykle wyczulona na krzywdę, a równocześnie daleka od moralizowania i dydaktyzmu, pokazująca, że dla młodszego pokolenia twórców ważna jest wspólnota, osadzenie w świecie politycznym i historia” – pisano po premierze jej książki o postkomunistycznej Albanii „Błoto słodsze niż miód”. W 2018 roku otrzymała za nią Paszport Polityki.

Wcześniej opublikowała tom reportaży „Bukareszt. Krew i kurz” – plon wielu pobytów w stolicy Rumunii i świadectwo fascynacji kulturą kraju, który z polskiej perspektywy traktujemy jako jeszcze bardziej peryferyjny i zacofany niż nasz. Za tę książkę otrzymała w 2013 r. Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W 2009 r. debiutowała zaś powieścią – „Toksymia” opowiadała o mieszkańcach warszawskiej Pragi wyrzuconych na margines życia, wykluczonych i wykluczających. Książka przyniosła autorce nominację do Nagrody literackiej Gdynia.

W październiku 2021 r. Małgorzata Rejmer za książkę o Albanii otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (za rok 2020). Obecnie pracuje nad drugą częścią tej reporterskiej opowieści, dzieląc życie między Warszawę i Tiranę.

ZOBACZ WYDARZENIE NA FACEBOOKU

POZNAJ INNE WYDARZENIA W BIG BOOK CAFE

Podaj dalej
Autor: Big Book Cafe