Piątek, 24 marca 2023
„Mnogość rzeczy” Marcina Pilisa książką roku 2022 miesięcznika „Nowe Książki”

„Mnogość rzeczy” Marcina Pilisa wydana nakładem Wydawnictwa LIRA została książką roku 2022 miesięcznika krytyczno-literackiego „Nowe Książki” wydawanego przez Instytut Książki.

Nagroda, fundowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawana jest od 1999 roku. Dotychczas jej laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz i Ryszard Kapuściński. Do tego zaszczytnego grona dołączył Marcin Pilis, nagrodzony za powieść „Mnogość rzeczy”.

W uroczystości wręczenia nagrody wzięli udział m.in. dyrektor IK, Dariusz Jaworski, a także redaktor naczelny „Nowych Książek”, Grzegorz Filip. Laudację na cześć laureata nagrody napisał pisarz Wacław Holewiński, w której możemy przeczytać: „…w nagradzanej dziś „Mnogości rzeczy” nie ma eksperymentów językowych, nie ma nadmiernej wulgarności (…). Jest za to pomysł, jest znakomicie opanowany język, jest aura. Jednym słowem to, co stanowi, że czytelnik od pierwszych zdań, od pierwszych stronic, wie, że ta książka napisana przez kogoś innego jest także jego powieścią, że czuje ją każdym nerwem, że porusza mu i serce, i ścięgna, że wywołuje skurcz twarzy i potrzebę głębokiego zaczerpnięcia powietrza.”

Chcieli przeżyć wielką miłość. Dostali coś więcej…

Kiedy Mariusz, student fizyki, udaje się na występ teatralny adeptów aktorstwa, nie wie, że ten wieczór wszystko zmieni. Zapamiętany głos tajemniczej aktorki towarzyszy mu od tej pory każdego dnia.

Ona ma na imię Marta. W jej życiu świat teatru przenika się z tym prawdziwym. Gdy na drodze Marty pojawia się Mariusz, dziewczyna nie potrafi mu się oprzeć. Nieubłagana konieczność popycha ich ku sobie. Jednak mroczna przeszłość, ciągnąca się latami przemoc domowa i niszczące relacje postawią tych dwoje przed wyborami, jakich wcześniej żadne z nich nie brało pod uwagę…

Marcin Pilis uchyla przed nami drzwi do pełnego emocji i czułości świata dwojga ludzi, których bliskość przekracza zarówno umowne, jak i realne granice.

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

 

 

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Lira