Czwartek, 20 lutego 2020
Ukazał się katalog z fragmentami utworów

Już jest dostępny katalog zawierający próbki tekstów laureatów Nagrody Literackiej Unii Europejskiej za 2019 roku. Przypomnijmy, że wśród nich znalazła się Polka – Marta Dzido – uhonorowana za powieść “Frajda” (Ha! art).

Nagrodę otrzymali również: Laura Freudenthaler (Austria), France Sophie Daull (Francja), Piia Leino (Finlandia), Beqa Adamashvili (Gruzja), Nikos Chryssos (Grecja), Réka Mán-Várhegyi (Węgry), Jan Carson (Irlandia), Giovanni Dozzini (Włochy), Daina Opolskaite (Litwa), Tatiana Țîbuleac (Rumunia),  Ivana Dobrakovová (Słwoacja), Haska Shyyan (Ukraina) i Melissa Harrison (Wielka Brytania).

Wręczenie nagrody odbyło się w październiku w Brukseli.

Informacje na temat laureatów dostępne są na stronie: https://www.euprizeliterature.eu/winning-authors

Katalog, w ograniczonej liczbie, dostępny jest w biurze Polskiej Izby Książki.

 

Nagroda Literacka Unii Europejskiej, wspierana przez Komisję Europejską, jest organizowana od 2009 roku przez konsorcjum utworzone przez Europejską Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich oraz Federację Wydawców Europejskich. W konkursie rozpatrywane są dzieła autorów z 37 krajów uczestniczących w Programie Kultura UE.

Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim, czyli każdy z krajów wyłania laureata spośród swoich nominowanych do konkursu co trzy lata. Konkurs odbywa się lokalnie, natomiast wręczenie nagrody laureatom z poszczególnych krajów, jak i promocja nagrodzonych dzieł, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę. Drugą ważną zasadą Nagrody jest to, że promuje autorów stojących na starcie swojej kariery pisarskiej.

Celem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej jest promowanie bogactwa literatury z obszaru Europy oraz zwrócenie uwagi czytelników na zagraniczne dzieła literackie. Do tej pory dokonano ponad 100 tłumaczeń nagrodzonych książek – w 19 językach.

Nagrodzeni są promowani na Targach Książki we Frankfurcie, Targach Książki w Londynie oraz na festiwalu Passa Porta w Brukseli. Autorzy (bądź ich wydawcy) mają pierwszeństwo w ubieganiu się o dofinansowanie na tłumaczenia ze środków unijnych.

W 2015 roku laureatką z Polski została Magdalena Parys za powieść “Magik” (Świat Książki). W 2012 roku Nagrodę otrzymał Piotr Paziński za powieść “Pensjonat” (Wydawnictwo Nisza), natomiast pierwszym polskim laureatem był Jacek Dukaj nagrodzony w 2009 roku za powieść “Lód” (Wydawnictwo Literackie).

 

Podaj dalej
Autor: ET