Poniedziałek, 6 marca 2023
Premiera w październiku

Wydawnictwo Media Rodzina ogłosiło wydanie pierwszego oficjalnego przewodnika po książkach o przygodach Harry’ego Pottera.

„Harry Potter: magiczny almanach” ukaże się w październiku. Będzie to wydanie w twardej oprawie, złocone folią, ze wstążką do zaznaczania i rozkładanymi ilustracjami w wielkim formacie.

Jak zapowiada wydawca, to publikacja przeznaczona zarówno dla młodych czytelników, którzy wyruszają w swoją pierwszą, oszałamiającą podróż do Hogwartu, jak i dla ekspertów, którzy docenią rozmach i głębię informacji mniej oczywistych czy zapomnianych.

Wiedza pochodząca z książek J.K. Rowling zaprezentowana została tu w formie map, wykresów i przekrojowych grafik ukazujących całą gamę magicznych osobliwości – od zaczarowanych obiektów, magicznego jedzenia, po fantastyczne rośliny i stworzenia.

Ilustracje do almanachu stworzyło siedmioro artystów z całego świata: Peter Goes, Louise Lockhart, Weitong Mai, Olia Muza, Pham Quang Phuc, Levi Pinfold i Tomislav Tomić, a każdy z nich zaprezentował własną artystyczną wizję magicznego świata J.K. Rowling.

Joanna Nowakowska, redaktor naczelna wydawnictwa Media Rodzina:

„Magiczny almanach” zauroczył nas od pierwszego wejrzenia i obudził najcenniejsze wspomnienia z lektury Harry’ego Pottera. Przywołał na nowo magiczny świat J.K. Rowling: świeży, unikalny, nieskończenie odkrywczy, a przy tym pełen fantazji i humoru. Almanach oszałamia ilością wiedzy i szczegółowością, rozczula cytatami z książek – pamiętnymi kwestiami ukochanych postaci, zachwyca ilustratorskim rozmachem, a jednocześnie wiernym podejściem do magicznych miejsc, postaci, stworzeń i przedmiotów. Almanach to autoryzowane, pedantycznie opracowane kompendium wiedzy o Harrym Potterze dla fanów w każdym wieku”.

„Harry Potter: magiczny almanach” ukaże się jednocześnie w 35 językach. Zapowiedziana jest globalna kampania promocyjna: szeroko zakrojona reklama, dynamiczna kampania w social mediach, kreatywna i interaktywna ekspozycja w księgarniach i bibliotekach oraz wydarzenia Światowego Dnia Harry’ego Pottera (12 października).

„Harry Potter: magiczny almanach” |  10 października 2023 | oprawa twarda | 267 x 226mm | 208 stron, w tym dwie szerokie rozkładówki

 

 

 

O twórcach:

Peter Goes jest artystą freelancerem i ilustratorem mieszkającym w Belgii. Pracował również jako scenograf i studiował animację w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (KASK) w Gandawie. Prace Petera cechuje misterna precyzja, z jaką przedstawia figlarne czarownice, czarodziejów i magiczne stworzenia. Zapoznaj się z jego spektakularną wizją czarodziejskiego Banku Gringotta, urokliwą magią Mapy Huncwotów i półkami biblioteki Hogwartu.

Louise Lockhart studiowała ilustrację w Glasgow School of Art, a obecnie jest niezależną ilustratorką i artystką mieszkającą w Wielkiej Brytanii. W sztuce Louise widać wpływy jej miłości do druków w stylu vintage oraz jasne, odważne kolory. Poświęć chwilę, aby skosztować jej przepysznych słodyczy i smakołyków z wózka w ekspresie Londyn – Hogwart, a następnie zachwyć się znakomitymi miotłami i wspaniałymi szatami balowymi jej autorstw.

Weitong Mai jest chińsko-kanadyjską artystką mieszkającą obecnie w Londynie. Zdobyła wiele nagród i gościnnie wykłada na University of Creative Arts. Weitong używa miękkiej, bogatej i niezwykłej palety kolorów, aby przywołać dymiące opary eliksirów i mieniące się strumienie magii. Wyrusz na poszukiwania jej wyobrażeń aptecznych półek, śpiących mandragor i czarującej kolekcji magicznych przedmiotów, tak małych, że mieszczą się w kieszeni czarodzieja.

Olia Muza pochodzi z Humania w Ukrainie. Po studiach graficznych odkryła pasję do ilustrowania książek i od tamtej pory nie ogląda się za siebie. Olia opowiada w niezwykły sposób historie, a jej prace są zabawne, magiczne, a także różnorodne. Przyjmij jej zaproszenie do oszałamiającej podróży przez świat czarodziejów, ciesz się swawolą Magicznych Dowcipów Weasleyów i poczuj ducha świąt w Hogwarcie.

Pham Quang Phuc pochodzi z Wietnamu i jest ilustratorem dla dzieci o bogatym i dekoracyjnym stylu. Zilustrował wiele książek, a opowiadanie historii to jego sposób na odnalezienie równowagi w swoim życiu. Wśród wyróżnień, jakie otrzymał, można wymienić The ASEAN Children’s Book Illustrator Best in Fiction. Zwróć uwagę na jego wspaniałe magiczne mapy, szlachetnych mistrzów quidditcha i podniebne, ziejące ogniem smoki.

Odkąd Levi Pinfold sięga pamięcią, rysuje to, co podpowiada mu wyobraźnia. W 2013 roku został laureatem prestiżowej nagrody CILIP Kate Greenaway Medal. Urodził się w Anglii w Forest of Dean, ale dziwnym trafem znalazł się w Australii, gdzie osiadł w Nowej Południowej Walii. Nie przegap jego Błędnego Rycerza, który jeździ po spowitym mgłą Londynie, odkryj pokoje wspólne każdego z domów i zanurz się w krzewy i zarośla Zakazanego Lasu.

Tomislav Tomić mieszka z rodziną w Chorwacji. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Zawsze uwielbiał tworzyć ilustracje, a pierwsze ważne prace opublikował już w szkole średniej. Tomislav tworzy znakomite i bardzo szczegółowe rysunki piórem i tuszem, pozwalając czytelnikom zajrzeć do wielu magicznych miejsc. Przenieś się wraz z nim do Nory, na Grimmauld Place 12 i do gabinetu Dumbledore’a.

 

J.K. ROWLING to autorka niezwykle popularnej serii o Harrym Potterze, a także kilku samodzielnych powieści oraz bestsellerowego cyklu książek kryminalnych. Po tym jak w trakcie podróży opóźnionym pociągiem wpadł jej do głowy pomysł na serię o Harrym Potterze, napisała siedem książek, a pierwszy tom, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, został wydany po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1997 roku. Seria opowieści ukazywała się przez kolejne dziesięć lat, aż w 2007 roku wydano ostatnią część cyklu – Harry Potter i Insygnia Śmierci, a filmowe adaptacje każdej z książek stały się kinowymi hitami. Książki o Harrym Potterze sprzedały się w ponad 600 milionach egzemplarzy na całym świecie oraz zostały przetłumaczone na ponad 85 języków, a wersji audio słuchano przez ponad miliard godzin. J.K. Rowling napisała także trzy krótkie tomy towarzyszące serii, z których dochód przeznaczyła na cele charytatywne: Quidditch przez wieki oraz Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć wsparły organizacje Comic Relief i Lumos, a Baśnie barda Beedle’a – Lumos. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć stały się inspiracją do stworzenia filmów o magizoologu Newcie Skamanderze. Historia Harry’ego Pottera jako dorosłego znalazła kontynuację w sztuce teatralnej Harry Potter i przeklęte dziecko, którą J.K. Rowling napisała wspólnie ze scenarzystą Jackiem Thorne’em oraz reżyserem Johnem Tiffanym. Sztuka jest wystawiana w wielu miejscach na świecie.

W 2020 roku Rowling powróciła do publikacji dla młodszych dzieci z powieścią Ikabog. Tantiemy przekazała swojej fundacji non-profit VOLANT, aby pomóc organizacjom charytatywnym złagodzić społeczne skutki pandemii COVID-19. Jej najnowsza powieść dla dzieci Gwiazdkowy Prosiaczek ukazała się w 2021 roku.

Za swoją pracę J.K. Rowling otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym Order Imperium Brytyjskiego, Order Towarzyszy Honoru, Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena oraz wyróżnienie programu Blue Peter – Złotą Odznakę. Wspiera różne inicjatywy z zakresu pomocy humanitarnej poprzez fundację Volant i jest założycielką międzynarodowej organizacji charytatywnej LUMOS, zajmującej się pomocą dzieciom. Autorka mieszka z rodziną w Szkocji.

 

Harry Potter: magiczny almanach zostanie wydany na całym świecie w następującyh językach:

 

angielski – Bloomsbury Children’s Books

angielski – Scholastic

bułgarski – Egmont Bulgaria
chiński (tradycyjny) – Crown Publishing Company
chiński (uproszczony) – People’s Literature Publishing House
czeski – Albatros Publishing House
duński – Gyldendal
estoński – Varrak
farerski – Bókadeild Føroya
fiński – Tammi
francuski – Gallimard Jeunesse
grecki – Psichogios Publications
hebrajski – Books in the Attic & Yedioth Books
hiszpański – Penguin Random House Grupo Editorial
japoński – SayZanSha
kataloński – Grup62
kazachski – Steppe and World
koreański – Moonhak Soochup
litewski – Alma Littera
łotewski – Zvaigzne
mongolski – Monsudar Publishing
niemiecki – Carlsen
norweski – Cappelen Damm
polski – Media Rodzina
portugalski (Brazylia) – Rocco
portugalski (Portugalia) – Editorial Presenca
rumuński – Editura Arthur
serbski – Carobna Knjiga
słoweński – Mladinska Knjiga
szwedzki – Rabén & Sjögren
tajski – Nanmeebooks
turecki – Yapi Kredi Yayinlari
ukraiński – A-BA-BA-HA-LA-MA-HA
węgierski – Central Publishing Group Ltd. Animus Books
wietnamski – Tre Publishing House
włoski – Salani

 

 

 

Podaj dalej
Autor: ET