Piątek, 8 listopada 2019
Trwa ósma edycja

W Mińsku trwa ósma edycja Miesiąca Literatury Polskiej, którego celem jest zapoznanie białoruskich czytelników z najciekawszymi zjawiskami na polskim rynku wydawniczym. W programie zaplanowano m.in. spotkanie z Antonim Liberą i promocję młodego polskiego dramatu.

W ramach ósmej edycji, która zbiega się z 25-leciem działalności Instytutu Polskiego w Mińsku, do końca listopada planowanych jest szereg wydarzeń przybliżających polską literaturę. Wśród najważniejszych jest spotkanie z pisarzem i reżyserem oraz tłumaczem i znawcą dzieł Samuela Becketta, Antonim Liberą. Pisarz zaprezentuje przekład swojej książki “Madame” na język białoruski. Odbędzie się też jego spotkanie z białoruskimi aktorami i reżyserami. Instytut Polski w Mińsku wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza przygotowuje też duży projekt poświęcony prezentacji i promocji młodej polskiej dramaturgii. W czasie prezentacji czytane będą białoruskojęzyczne przekłady utworów, a końcowym efektem ma być wydanie w języku białoruskim antologii tych dramatów. “Poza spotkaniami artystycznymi pozostanie też ślad w formie książkowej. To jest ważne, liczymy na to, że niektóre z tych sztuk zainteresują białoruskich reżyserów” – powiedział Karpiński.

W ramach Miesiąca Literatury Polskiej planowana jest również prezentacja białoruskiego przekładu „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego i poezji Zbigniewa Herberta. Karpiński powiedział również, że w nieco dalszej perspektywie Instytut Polski planuje przekład na język białoruski książki „Koniec samotności” Janusza Leona Wiśniewskiego, pisarza, który na wschodzie Europy cieszy się ogromną popularnością.

W ramach Miesiąca Literatury Polskiej białoruscy czytelnicy mogą się również zapoznać z akcją Czytaj PL i uzyskać bezpłatny dostęp do 12 bestsellerów w formie e-booka i audiobooka.