Wtorek, 5 listopada 2019
Nie żyje Alfred Znamierowski
23 listopada w Pradze zmarł Alfred Znamierowski, heraldyk i weksylolog, a także dziennikarz. Jak poinformowało Polskie Radio 24, „Alfred Znamierowski wracał do Polski z targów książki we Frankfurcie. W Pradze odwiedził przyjaciela, również weksylologa”. Weksylologia (z łac. vexillum – sztandar, chorągiew) jest dyscypliną pomocniczą historii, zajmuje się chorągwiami jako rzeczywistymi i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi, terytorialnymi, organizacji i grup społecznych czy wyznaniowych. Alfred Znamierowski urodził się 21 czerwca 1940 roku w Warszawie. Studiował geografię na Uniwersytecie Warszawskim. Jak informuje Wikipedia, w pierwszej połowie lat 60. publikował artykuły o flagach i banderach m.in. w „Dookoła Świata”, „Skrzydlata Polska”, „Morze”, „Kontynenty”. Następnie emigrował, w 1966 roku uzyskał azyl polityczny we Francji. W latach 1966–1978 pracował w monachijskim „Radio Wolna Europa”, w latach 1985-1994 w sekcji polskiej „Głosu Ameryki”, m.in. jako jej korespondent w Rzymie. Współpracował z paryską „Kulturą” i innymi pismami emigracyjnymi. Był członkiem najwyższych władz Ruchu Społeczno-Politycznego Pomost i jego przedstawicielem w Waszyngtonie, członkiem Solidarności Walczącej. W nekrologu podpisanym przez Stowarzyszenie Solidarności Walczącej i zamieszczonym 4 października w „Rzeczpospolitej” napisano, że Alfred Znamierowski był „działaczem niepodległościowym, członkiem Solidarności Walczącej, …
Wyświetlono 25% materiału - 178 słów. Całość materiału zawiera 713 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się