Czwartek, 11 kwietnia 2024
Poetycki dialog z tymi, których zmiażdżyło koło historii

Nakładem LTW – Literackiego Towarzystwa Wydawniczego ukazała się nowa książka Cezarego Macieja Dąbrowskiego zatytułowana „Mity”.

Edycję w twardej oprawie wypełniają wiersze oraz odautorskie przypisy i dopowiedzenia.

Słowa autora z rewersu okładki: „Moja nowa książka jest próbą nawiązania poetyckiego dialogu z tymi, których zmiażdżyło koło historii, jednak ten Mit – Kresów, jest dla mnie żywym świadectwem Polskości, nieodzownym, w czasach, gdy barometrem wartości, znów zaczynają kręcić siły zła. Demagogia i ideologia”.

– Będą i wieczory autorskie, jednak wcześniej pojawię się na Targach Wydawców Katolickich w Arkadach Kubickiego już w niedzielę 14 kwietnia o godz. 12. Zasiądę przy stoisku Wydawnictwa LTW (nr 28), czekając na każdego, kto zechce mnie odwiedzić. Cieszy mnie możliwość porozmawiania o tej bardzo ważnej dla mnie, a wierzę, że dla czytelników także, książce, a czeka też przyjemna praca, podpisywanie i dedykowanie zamówionych egzemplarzy „Mitów” – przekazał autor.

Cezary Maciej Dąbrowski (ur. 9 marca 1968 roku w Skierniewicach), poeta, prozaik, pianista, perkusista, kompozytor, recytator. Początkowo uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Naukę gry na perkusji rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. W 1992 roku otrzymał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w zakresie gry na perkusji. W tym samym roku zdobył Nagrodę Główną oraz Nagrodę Specjalną za wykonanie czterech kompozycji na kotły Elliotta Cartera w Konkursie Muzyki XX Wieku Dla Młodych Wykonawców, zorganizowanym z okazji Światowych Dni Muzyki przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (pierwszy laureat-perkusista w historii konkursu).

Wiersze zaczął pisywać, będąc nastolatkiem. W 2014 roku wydał pierwszy tom poetycki „Wiersze sercem pisane”. W 2015 roku ukazała się jego autorska płyta „Zaplątany w Twoje włosy”, zawierająca deklamacje wybranych wierszy oraz miniatury fortepianowe w wykonaniu autora. W tym samym roku ukazał się drugi tom poetycki „Brudnopis”. W 2016 roku, nakładem Oficyny Wydawniczej „Agawa”, wydał trzecią książkę zatytułowaną „Ech, żywocie…”. W lipcu 2017 roku ukazała się książka zatytułowana „Wierszem i Prozą” (LTW oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie). W październiku 2017 roku wydał tomik wierszy satyrycznych „Osobliwości” (Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”). Szósta z opublikowanych książek zatytułowana „Dalej” (LTW) ukazała się w 2018 roku, a w roku 2019 „Zbiór nieaspirujący” (LTW). W tym samym roku poeta wydał zbiór wierszy zatytułowany „Skrawki życia” (Volumen). W roku 2020 ogłosił trzy zbiory wierszy: „W dalszym ciągu” (LTW), tomik satyryczny „Polityczny dzik (Osobliwości II)” (Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, i tom poetycki „Sztafeta” (LTW). Potem ukazały się „Wiersze aforystyczne” (Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „ADAM”, 2021) oraz zbiór wierszy i esejów zatytułowany „Pieśni Polskie (A Ty ciągle o tych wierszach…, 2022) i Wiersze niepoprawne” . Kolejny tom poetycki „Zimno nadchodzi” ukazał się w roku 2023 dzięki wsparciu finansowemu czytelników.

Cezary Maciej Dąbrowski był finalistą Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego (2017). W tym samym roku otrzymał wyróżnienie za wiersz „Wolność” w The International Kosciuszko Bicentenary Competition w Sydney (Australia).

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: z archiwum autora