Wtorek, 3 września 2024
Swoisty hymn do młodości, miłości i wolności w mrocznych czasach wojny

10 września pojawi się w księgarniach ksiązka Larry’ego Orbacha i Vivien Orbach-Smith pt. „Młody Lothar. Żydowski uciekinier w półświatku nazistowskiego Berlina”

Wspomnienia z czasów Holocaustu tak zaskakujące i intrygująco opowiedziane, że nie możesz się od nich oderwać… pełne miłości i seksu, grozy i radości… błyskotliwe. Niesamowita książka

– „Greenwich Time”

To książka, która wywoła i uśmiech, i łzy, podziw dla hartu ducha odważnych ludzi i rozpacz z powodu braku człowieczeństwa tych, którzy przechodzili obojętnie obok. Historia przetrwania Larry’ego Orbacha rzuca światło tak na posępne podziemie Berlina czasu wojny, jak i na niezmierzone pokłady dobra i zła drzemiące w naszym gatunku

– Bernard Wasserstein, autor „W przededniu. Żydzi w Europie przed drugą wojną światową”

Gdy w Niemczech zaczęły się prześladowania Żydów, przed Lotharem zatrzasnęły się drzwi szkoły, jego brat musiał uciekać z kraju, a ojciec zginął w obozie. Został sam z matką w Berlinie, gdzie tacy jak oni stali się podludźmi. W Wigilię 1942 roku przyszli po nich gestapowcy, udało im się jednak uciec. Matka znalazła schronienie w rodzinie komunistów, a Lothar rozpłynął się w podziemnym światku berlińskich „nurków”. By się utrzymać, grał w bilard, oszukiwał w pokera i kradł. Na zewnątrz cyniczny opryszek, w środku pozostał wrażliwym chłopcem i oddanym synem. Choć jednak zręcznie wymykał się Gestapo, w końcu został zdradzony i jednym z ostatnich transportów wysłany do Auschwitz…

Ta wyjątkowa opowieść o dojrzewaniu ściganego chłopaka w berlińskim półświatku czasu II wojny światowej jest w istocie historią nadziei, a nawet szczęścia w samym jądrze ciemności.

Niewiarygodna, prawdziwa historia, która podobnie jak wspomnienia Tyrmanda i oparty na nich doskonały film „Filip” pokazuje nieznane oblicze życia żydowskich uciekinierów w III Rzeszy.

Larry (Lothar) Orbach (1924–2008) w okresie rządów Hitlera dorastał w patriotycznej niemiecko-żydowskiej rodzinie w Berlinie. W 1942 r. zaczął się ukrywać pod fałszywą tożsamością. Schwytany w 1944 r. trafił do Auschwitz, skąd został wysłany w marsz śmierci do Buchenwaldu, gdzie zastało go wyzwolenie. Po wyjeździe do USA ożenił się z Ruth Geier, również uciekinierką z Berlina, i założył na Manhattanie wziętą firmę kurierską.

Vivien Orbach-Smith, córka Larry’ego, urodziła się w New Jersey. Jest adiunktem na wydziale dziennikarstwa New York University, pisarką, redaktorką książek i trenerką w zakresie autoprezentacji.

Podaj dalej
Autor: Dom Wydawniczy Rebis