Poniedziałek, 14 października 2024

W miniony piątek 11 października w Pałacu Rzeczpospolitej odbył się kolejny finał Nocy Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie miało niezwykle uroczysty charakter, obchodziliśmy bowiem X edycję tej wspaniałej akcji powstałej z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu wielu instytucji i organizacji m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej czy Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, a więc środowisk, którym głęboko na sercu leży promowanie czytelnictwa w Polskie.

Joanna Racewicz, prowadząca piątkowy wieczór powiedziała na wstępie, że  okazji do świętowania jest wiele. Jedną z nich jest wzrost czytelnictwa, które wg danych Biblioteki Narodowej wzrosło o 7 punktów procentowych.  To bez wątpienia zasługa i efekt wytężonej pracy wielu środowisk, w tym takich akcji jak Noc Bibliotek.

Firma Platon od siedmiu lat ma przyjemność i zaszczyt być mecenasem i jednocześnie fundatorem nagród w konkursie na najlepiej zorganizowany wieczór  w bibliotece. Patrząc z perspektywy minionych lat mamy poczucie uczestniczenia w czymś bardzo ważnym, szlachetnym, a przede wszystkim niezwykle pożytecznym. Jesteśmy z tego bardzo dumni i czujemy się wyróżnieni.

Tegorocznym hasłem jest Moc Bibliotek. Każde hasło – jak mówi Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, krajowa koordynatorka Nocy Bibliotek – jest wyzwaniem, które powinno odnosić się do tego, co jest wokół, być inspiracją i myślą przewodnią każdej edycji. Ale tegoroczne hasło jest czymś więcej: doskonałym podsumowaniem tych 10 lat. Tego, co wydarzyło się i zaistniało w tym czasie. Ale myślę, że jest również doskonałą zapowiedzią kolejnych, pięknych lat.

Akcja została stworzona z bibliotekami i dla bibliotek. Bo to właśnie w bibliotekach jest olbrzymi potencjał, olbrzymia moc,  inicjatywa i wiara, że czytelnictwo, obcowanie z literaturą można przenieść na wyższy poziom, przekonać lokalne społeczności do czytania, zachęcać do tego poprzez zabawę, spotkania, wieczory autorskie, pracę z dziećmi.

Kolejnym sukcesem jest rosnąca  z roku na rok liczba bibliotek biorących udział w akcji. W pierwszym roku była to liczba ok. 500 bibliotek, w tym roku liczba ta przekroczyła 1500.

Na szczególne uznanie i wyróżnienie zasługują biblioteki, które są z nami od pierwszej edycji. Jest ich ok. 200. Im szczególnie dziękujemy i prosimy o obecność w latach następnych. Wszystkie otrzymają pamiątkowe dyplomy z tej okazji.

Tegoroczny finał był wyjątkowy również z jeszcze jednego powodu. Odbył się bowiem w miejscu szczególnym, miejscu, które jak żadne inne jest predestynowane do takiego wydarzenia – Pałacu Rzeczpospolitej – Bibliotece Narodowej. Jak powiedział dyrektor dr Tomasz Makowski – gospodarz miejsca, Pałac po raz pierwszy został otwarty od XVII wieku i wraz z licznymi zabytkami piśmiennictwa polskiego, skarbami polskiej kultury udostępniony zwiedzającym.  Można tutaj oglądać rękopisy Mickiewicza, Słowackiego, Miłosza czy Szopena.

Wieczór uświetnił swoim występem Stanisław Soyka, który wykonał wiele utworów doskonale wpisujących się w klimat wieczoru.

Niewiele jest pomysłów, projektów, inicjatyw, które z czasem pięknieją, stają się lepsze, atrakcyjniejsze. Taką inicjatywą jest bez wątpienia Noc Bibliotek. Inicjatywa, która dzięki pracy i zaangażowaniu wielu środowisk stała się jedną z najważniejszych akcji promującej czytelnictwo. Jako firma Platon bardzo cieszymy się, że możemy dołożyć cegiełkę do tego wielkiego przedsięwzięcia.

Ale przede wszystkim chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim bibliotekom, które poprzez tę akcję ale również wiele innych przyczyniają się do podnoszenia czytelnictwa na wyższy poziom.

Noc Bibliotek trwa cały rok, a finały odbywające się w październiku są okazją do odkrycia i przekonania się, jak wielką mamy moc działając razem i mam nadzieję, że z każdym rokiem będziemy jeszcze silniejsi.

Dziękuję, że jesteśmy razem.

Podaj dalej
Autor: Robert Kozłowski, Platon, fot. ET