środa, 7 grudnia 2022
Nowość PIW-u

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii seria „Rodowody Cywilizacji” ukazała się książka  „Morze i cywilizacja”.

Tytuł „The Sea and Civilization” w Wielkiej Brytanii znalazł się na liście najlepszych książek historycznych i batalistycznych w zestawieniu „The Telegraph” oraz wśród dziesięciu bestsellerów „The Independent”.  Książka zdobyła również nominację do prestiżowej nagrody Mountbatten Maritime Prize.

Nowy tytuł w serii „Rodowody Cywilizacji” (popularnie zwanej „Ceramami”) jest pierwszym wydaniem w języku polskim.

Książka zmienia sposób,  w jaki patrzymy na świat, także w dosłownym znaczeniu. „Morze i cywilizacja” po raz pierwszy pozwala naprawdę ujrzeć zajmujący 75 proc. całej mapy błękit. Barwę, dla której żółcie, zielenie i czerwienie są tylko tłem. Diametralna zmiana perspektywy uwidocznia zjawiska i schematy w historii, których przy spojrzeniu z lądu nie widać.

Tradycyjnie pojmowana morska historia jako przedmiot interdyscyplinarny i międzyregionalny obejmuje dzieje szkutnictwa, morskich szlaków handlowych, migracji czy bitew morskich. Tymczasem Lincoln Paine przyjmuje morską perspektywę jako metodę badania dziejów. Woda sama w sobie staje się zaskakująco odmiennym punktem odniesienia do refleksji nad historią ludzkości.

Syntetyczne ujęcie autora obejmuje zagadnienia, poczynając od prehistorycznych ludów morskich obszaru Oceanii i żeglarzy głęboko prekolumbijskiej Ameryki aż po przełom XX i XXI wieku. Kolosalne znaczenie ma wyjście poza europocentryczne pojmowanie dziejów. Czytelnik znajdzie informacje o interakcjach między różnymi kręgami cywilizacyjnymi zachodzących dzięki szlakom morskim. Paine ukazuje, w jaki sposób ludzie podróżujący po morzach i rzekach i rozwożący swoje produkty i systemy społeczne – od języka przez gospodarkę po religię –  wpływali na głębokie zmiany zachodzące na lądzie.  Udowadnia, że technologiczne i społeczne przystosowanie się ludzkości do życia na wodzie – nieistotne, czy dla handlu, eksploracji, migracji czy wojen – jest jedną z najważniejszych sił napędowych historii od zarania cywilizacji i we wszystkich kręgach kulturowych.

Autor przywołując znane i nieznane fakty, pozwala czytelnikowi samemu wyciągać wnioski, jednocześnie dzieląc się i wątpliwościami i przypuszczeniami tam, gdzie o ostateczny obraz trudno lub badania dopiero kiełkują.

Podaj dalej
Źródło: PIW