Poniedziałek, 27 września 2021

„Naszym zbiorowym obowiązkiem jest tworzenie mądrych i dobrych dla Polski instytucji kultury. To – pierwsze w Polsce – nowo utworzone Muzeum Norwida wspaniale dopełnia cały wachlarz instytucji, które w ostatnich sześciu latach powstały, są budowane, tworzone i przekształcane” – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Podpisy pod listem intencyjnym, obok podpisu ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, złożyli przedstawiciele współzałożycieli Muzeum: starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski wraz z zastępcą Leszkiem Marszałkiem, wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak.

Wicepremier Piotr Gliński wskazał, że uchwalony przez sejm Rok Norwidowski przejawia się w tysiącach wydarzeń, dzięki którym uczymy się Norwida lub przypominamy go sobie, ale najważniejsze przy obchodach jubileuszów i rocznic jest tworzenie instytucji.

Bo instytucja, jak określił to jeden z noblistów, to są takie prawidła do ludzkich interakcji, które tworzą wartości. W takich instytucjach są ludzie skupieni wokół pewnych tematów, pewnych celów, postaci i oni tworzą wartości, podtrzymują, propagują, robią cos niebywale cennego dla kultury

– powiedział wicepremier Gliński.

Zdaniem szefa resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Norwid powinien być wzorem dla współczesnej kultury, ponieważ jego twórczość mówi o wartościach i patriotyzmie i wadze wspólnot narodowych.

Przesłanie Norwida, mówiące o tym, że piękno musi być związane z dobrem, jest przesłaniem współczesnym, przesłaniem dla współczesnej kultury, ponieważ współczesna kultura ma kłopot z relatywizacją wartości, z odchodzeniem od myślenia o wartościach. Norwid, tak nowoczesny przecież twórca i wciąż współcześnie bardzo ważny, mówił o tym bardzo twardo. Tak samo twardo mówił o obowiązkach wobec ojczyzny, wobec wspólnoty

– powiedział prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że Muzeum Norwida powstało dzięki środowisku ludzi, którzy zawsze kochali poetę i dbali o jego dziedzictwo – dzięki społeczności lokalnej. Ministerstwo chce wesprzeć nowo utworzoną instytucję, która jest dobrem wspólnym, żeby zapewnić środki do działania.

W tej chwili droga jest prosta. Jest list intencyjny i natychmiast wszyscy uczestnicy ruszają do rozmów dotyczących umowy. Po szybkim podpisaniu umowy będziemy mogli już instytucję współprowadzić i zapewnić środki dla ludzi, którzy będą odpowiadać za to, by Muzeum Norwida się rozwijało. Za rok, dwa lub trzy lata ten budynek będzie zupełnie inaczej wyglądał. A to jest budynek, którego dotykał Norwid, w którym mieszkał, na ganku którego pewnie rozrabiał i się bawił, a potem wyrósł na wielkiego człowieka, którego powinniśmy naśladować. Jest to więc niebywale wzruszające. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, dzięki którym Muzeum Norwida w Dębinkach mogło być powołane

– zakończył wicepremier Piotr Gliński.

Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach zostało powołane do życia 25 sierpnia 2021 roku na mocy uchwał Rady Powiatu w Wyszkowie i Rady Gminy Zabrodzie. Zgodnie z umową, do współorganizatorów nowo utworzonej instytucji dołączyła Fundacja Museion Norwid.

Muzeum rozpoczęło swoją działalność 15 września 2021 roku. Wybór Pałacu w Dębinkach na siedzibę miejsca poświęconego Norwidowi nie jest przypadkowy, ponieważ tu przyszły poeta spędzał czas w dzieciństwie.

List intencyjny, w której strony – Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Powiat w Wyszkowie, Gmina Zabrodzie i Fundacja Muzeion Norwid – wyrażają wolę ścisłej współpracy w celu prowadzenia wspólnej instytucji kultury – Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, nie określa zasad współprowadzenia. Zostaną one określone w przyszłej umowie.

 

Podaj dalej
Źródło: MKDNiS