Wtorek, 21 marca 2023
Termin składania wniosków upływa 23 kwietnia

Kraków Miasto Literatury UNESCO ogłasza nabór wniosków na 2023 rok w ramach Międzynarodowego Programu Rezydencji dla pisarzy i tłumaczy.

Program rezydencji realizowany jest przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO w partnerstwie z Instytutem Kultury Willi Decjusza.

Program dedykowany jest wszystkim początkującym pisarkom/pisarzom i tłumaczkom/tłumaczom, którzy/którzy mają na koncie co najmniej jedną wydaną książkę, którzy pracują nad kolejnym projektem literackim i chcą dowiedzieć się więcej o polskim środowisku literackim.

Program rezydencji jest szansą na profesjonalizację warsztatu pisarskiego, znalezienie optymalnych warunków do pracy pracy twórczej, a także zaprezentowania własnego pisarstwa nowej publiczności.

W 2023 roku Program Rezydencji w Krakowie zaoferuje pisarzowi dwumiesięczny pobyt w okresie: 1 lipca – 31 sierpnia.

Rezydenci zamieszkają w Willi Decjusza, która jest oficjalnym partnerze projektu z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu międzynarodowych rezydencji, m.in. Programu rezydencji ICORN.

Oprócz stypendium (2500 zł brutto/miesiąc) organizatorzy pokrywają koszty transportu do i z Krakowa.

KBF zagwarantuje rezydentom możliwość uczestniczenia w życiu literackim miasta i wesprze w promocji ich twórczości w Polsce.

Od kandydatów oczekuje się:

  • związku z dowolnym Miastem Literatury UNESCO spoza Polski
  • przynajmniej jednej opublikowanej książki (beletrystyka lub literatura faktu), zbioru poezji, scenariusza filmowego lub teatralnego
  • pracy nad projektem literackim podczas rezydencji
  • znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym
  • zainteresowania regionem Europy Środkowej
  • gotowości do uczestnictwa w życiu literackim Krakowa, w tym w wydarzeniach, spotkaniach promocyjnych, wywiadach, a także w festiwalach.

Rezydenci zostaną poproszeni o napisanie tekstu (beletrystyka lub non-fiction), w którym pojawi się miasto Kraków (min. 6 000 do max. 11 000 znaków ze spacjami) i który w przyszłości może zostać opublikowany w celach promocyjnych.

Wymagane dokumenty wymienione poniżej należy przesłać na adres: residencies@miastoliteratury.pl

Wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi dokumentami należy przesłać na wyżej wskazany adres w terminie do 23 kwietnia 2023 roku.

Więcej informacji: residencies@miastoliteratury.pl

https://literaryresidenciespoland.pl/en/aktualnosci/open-call-for-the-international-residency-program-for-writers-and-translators-2/

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: KBF