Piątek, 17 listopada 2023

Laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak została Anna Goc za książkę “Głusza” (wydawnictwo Dowody). Kapituła wyróżniła ją m.in. za „dociekliwość i zadawanie pytań tam, gdzie nie zadaje ich nikt inny”.

“Nagroda im. Beaty Pawlak jest nagrodą za opisywanie innych kultur i dlatego bardzo się cieszę, że głusi zostali zauważeni jako ludzie należący do innej kultury, ludzie posługujący się innym językiem i ludzie, którzy nie chcą naszej pomocy jako słyszących, ale chcą równych praw. (…) Myślę, że głusi bohaterki i bohaterowie ‘Głuszy’ też się z niej ucieszą” – powiedziała Anna Goc, odbierając Nagrodę.

Nagroda im. Beaty Pawlak została ustanowiona ostatnią wolą reportażystki i pisarki, która 12 października 2002 roku zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali.

Do tegorocznej Nagrody nominowani zostali także: Małgorzata Nocuń za książkę „Miłość to cała moja wina. O kobietach byłego Związku Radzieckiego”, Sylwia Czubkowska za „Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę”, Agnieszka Kościańska i Michał Petryk za „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie” oraz Ewa Sapieżyńska za „Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii”.

Podaj dalej
Autor: W