Poniedziałek, 18 października 2021

Zbigniew Mentzel został laureatem 23. edycji konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza organizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Statuetkę wykonaną przez śp. prof. Bronisława Chromego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł otrzymał za książkę „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia” (Znak).

– Żyjemy w czasach, w których wybitne autorytety intelektualne są negowane i ściągane z pomników, a na opustoszałe cokoły mozolnie wdrapują się, pożal się Boże, „autorytety dobrej zmiany”. W takich czasach trzeba przypominać autorytety autentyczne. Takim był niewątpliwie jeden z najwybitniejszych myślicieli powojennej Polski, Leszek Kołakowski. I o nim traktuje nagradzana dzisiaj biografia pióra Zbigniewa Mentzela – powiedział na początku laudacji prof. Piotr Sztompka.

Dalej stwierdził: – Wielki walor nagradzanej biografii to dla mnie konsekwentne ujęcie kontekstowe, gdy autor pokazuje, że ani życie, ani myśl nie są zawieszone w próżni. Gdy Mentzel pisze o życiu Kołakowskiego to zapewne bezwiednie ilustruje moją koncepcję przestrzeni międzyludzkiej (także nota bene opublikowaną przez Znak ), to znaczy sieci relacji z innymi, która kształtuje wszystko, co w nas  prawdziwie ludzkie. Słowem: jesteśmy  tym, z kim w toku życia nawiązywaliśmy relacje. Autor w niezwykle skrupulatny sposób wymienia ogromne grono osób, z którymi Kołakowski miał istotne kontakty, nie ograniczając się do nazwisk, ale o każdej pisząc swoistą notkę biograficzną, a jako aneks zamieszcza nawet taki rozwinięty, obszerny spis postaci, „Alfabet przyjaciół”, którzy gdyby Kołakowski dożył epoki smartfonów, znaleźliby się niechybnie w jego książce adresowej.

Wyboru dokonało jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego. W jego skład wchodzą historyk prof. Andrzej Chwalba; wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Mączyński; teoretyk i historyk literatury prof. Ryszard Nycz; prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jan Ostrowski; muzykolog prof. Leszek Polony oraz socjolog prof. Piotr Sztompka, który wygłosił laudację na część laureata.

Sponsorem tegorocznej edycji Nagrody im. Jana Długosza jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Współorganizatorem uroczystości zostało Krakowskie Biuro Festiwalowe, a gala odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Projekt był współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. pd