Poniedziałek, 16 maja 2022

Publikacja „Kultura ludowa Górali nadpopradzkich (od Piwnicznej do Rytra)” wydana pod redakcją dr Katarzyny Ceklarz i Joanny Hołdy została uhonorowana w tym roku Nagrodą im ks. prof. Bolesława Kumora za 2021 rok w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Nagrodę organizuje Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”.

Witold Kaliński z Wierchomli, prezes Towarzystwa Literackiego im. C. Norwida w Nowym Sączu, wygłaszający laudację na temat książki podkreślił, że jest to monografia o naukowym zakroju, imponująca bogactwem, wnikliwością, a przystępna dla czytelnika. Znalazły się w niej wyniki kwerendy w postaci materiałów, które obrazują niegdysiejsze życie Czarnych Górali.

– W monografii zostali przedstawieni górale od Łomnicy aż po Przysietnicę, ich budownictwo, stroje, sztuka ludowa. Wiemy teraz co jedzą i co wiedzą Czarni Górale. Umiemy odtworzyć ich gorsety i serdaki. Możemy naśladować ich śpiew i taniec – mówił Kaliński.

Nagrodę im ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” otrzymał Bronek z Obidzy (Bronisław Kozieński).

– Autor mówi, że jego wierszom wciąż jest daleko do poezji – mówił Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko w laudacji na cześć zwycięzcy w tej kategorii konkursu. – On równie sprawnie co piórem włada młotkiem ciesielskim, piłą motorową czy kielnią. Dużą część swego życia spędził i spędza wędrując za chlebem po budowach rozsianych w całej Europie.

Bronisław Kozieński urodził się i mieszka w Obidzy, otoczonej lasami małej miejscowości w gminie Łącko. Poza swoją ukochaną Obidzą, poza domem rodzinnym spędza sporo czasu z racji zawodowych obowiązków. Pisze poezje w wolnych chwilach, kiedy pojawi się wena, kiedy pojawi się ta ulotna myśl, która rozwinięta przeradza się w wiersz.

Wiersze Bronka z Obidzy można przeczytać w numerze 1/19 “Kwartalnika Literackiego Wyspa”.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. FB
Źródło: sadeczanin.info