środa, 28 listopada 2018
Andrzej Friszke laureatem

Prof. Andrzej Friszke został laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Ufundowane przez Uniwersytet Łódzki wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł wręczono w niedzielę, 25 listopada w Filharmonii Łódzkiej.
Specjalizujący się w zakresie historii najnowszej prof. Friszke nagrodę otrzymał za książkę „Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ Solidarność i KSS KOR 1981-1984”. To historia czołowej grupy polskich opozycjonistów, wobec których w pierwszej połowie lat 80. prowadzono największą sprawę karną w PRL po 1956 roku. „Sprawa jedenastu” wywarła wpływ na relacje z ZSRR, Kościołem, Zachodem. Decydowali w niej tak naprawdę nie sędziowie, lecz I sekretarz KC PZPR i jego otoczenie polityczne, chcący odzyskać kontrolę nad państwem.
„Starałem się w tej książce opowiedzieć prawdę – o czasach minionych, o próbach charakterów, które przechodzili Polacy i o tym, co było konsekwencją tego wszystkiego, czyli o zwycięstwie wolności w Polsce. Ten proces, do którego przecież nie doszło, te trzy lata więzienia przedstawicieli opozycji, to była próba, zarówno dla więźniów, jak i świadków. Udało im się ich moralność obronić i obronić jednocześnie honor Solidarności” – powiedział laureat podczas gali wręczenia nagrody.
Przewodniczący złożonej z wybitnych uczonych z całej Polski kapituły konkursu, rektor Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) prof. Antoni Różalski podkreślił, że zgłoszone do nagrody im. T. Kotarbińskiego prace są dowodem bardzo dobrej kondycji polskiej humanistyki, a także obrazują jej otwartość i oryginalność.
W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 70 prac naukowych z dziedziny humanistyki opublikowanych w 2017 roku. Do nagrody nominowano pięć z nich.
Oprócz wyróżnionej publikacji, w gronie finalistów znalazły się dzieła: Moniki Bobako – „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”, Adama Dyrdy – „Spory teoretyczne w prawoznawstwie. Perspektywa holistycznego pragmatyzmu”, Piotra Madajczyka – „Marzenie o narodzie doskonałym. Między biopolityką a etnopolityką” oraz Nataszy Szutty – „Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?”.

Podaj dalej
Autor: autorzy