Piątek, 6 maja 2022
Magdalena Grzebałkowska i Stanisław Rosiek wśród nominowanych

Czworo gdańskich artystek i artystów, stowarzyszenie współpracujące z migrantami i dwa zespoły kuratorskie najnowszych gdańskich muzeów zostały nominowane w 49. edycji Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Pięć firm i dwie osoby ubiegają się o tytuł Mecenas Kultury Gdańska.

Nagroda przyznawana jest co roku osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą. Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest również tytuł Mecenas Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie przyznawane darczyńcom gdańskiej kultury, osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury za rok poprzedzający rok przyznania tytułu.

Nominowani do Nagrody za osiągnięcia w 2021:

– Stowarzyszenie Arbuz: Honorata Martin i Emilia Orzechowska za internetową aukcję prac artystycznych „Sztuka bez granic”. Stowarzyszenie zajmuje się kulturą i sztuką, współpracując z migrantami i osobami oczekującymi na azyl. Celem stowarzyszenia jest organizowanie i niesienie pomocy w ramach działalności pożytku publicznego oraz aktywność społeczna na rzecz potrzebujących – w tym uchodźców, ich dzieci i rodziców. W 2021 roku artyści działający w stowarzyszeniu prowadzili warsztaty dla imigrantów m.in. w busie przerobionym na studio nagraniowe.

– Magdalena Grzebałkowska za książkę „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” (Agora). Autorka jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „1945. Wojna i pokój” (za którą otrzymała nagrodę Nike Czytelników w 2016 roku), „Beksińscy. Portret podwójny” oraz „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

– Agata Nowosielska za wystawę indywidualną „Nirvana” w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Jest malarka, kuratorką i autorką tekstów o sztuce. Ukończyła gdańską ASP, studiowała również w Hochschule für Künste Bremen. Jej prace prezentowane były m. in. w Niemczech, Szwecji i w Chinach. Obrazy Agaty Nowosielskiej znajdują się m. in. w kolekcji Muzeum Narodowego oraz w kolekcji NOMUS – Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku. Jako absolwentka Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, od wielu lat jest kuratorką galerii w gdańskim Klubie Żak, gdzie zrealizowała ponad 90 wystaw.

– Marek Rogulski za indywidualną wystawę „Zastawki i limi_potrofy o fabrykacji meralogicznej” w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jest artystą multimedialnym: rzeźbiarzem, malarzem, performerem, teoretykiem sztuki. Jego prace znajdują się m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach, Muzeum Sztuki w Łodzi czy fundacji TNS. Marek Rogulski jest erudytą i teoretykiem wzbudzającym żywą dyskusję. Tworzy koncepcje i terminy, by specyficzny język adekwatnie wyrażał jego zadziwiające poszukiwania.

– Stanisław Rosiek za zbiór esejów „Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza” (wydawca: wydawnictwo słowo / obraz terytoria). Jest historykiem literatury, eseistą, wydawcą, wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego, współtwórcą wydawnictwa słowo / obraz terytoria. Był członkiem redakcji „Litterariów”, „Punktu” i „Podpunktu”, a także rocznika „Punkt po Punkcie”. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje” („Galernicy wrażliwości”, „Osoby”, „Maski”). Zajmował się m. in. kultem pośmiertnym Adama Mickiewicza („Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety” oraz „Mickiewicz (po śmierci). Studia i szkice nekrograficzne”) oraz twórczością pisarzy dwudziestowiecznych (Peiper, Schulz, Białoszewski).„Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza” to zbiór esejów, w których punktem odniesienia jest tożsamość literacka Brunona Schulza, rozumiana nie jako ciągłość pamięci, lecz jako migotliwa i nigdy niedokończona gra między stylem, wyobraźnią i egzystencją pisarza.

– Zespół kuratorski NOMUS: Aneta Szyłak, Mariola Balińska, Aleksandra Grzonkowska za przygotowanie i realizację programu otwarcia NOMUS – Nowego Muzeum Sztuki, działu Muzeum Narodowego w Gdańsku. NOMUS jest najmłodszym muzeum sztuki współczesnej w Polsce, działającym na historycznych stoczniowych terenach jako dział Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

– Zespół Muzeum Bursztynu: Renata Adamowicz, Joanna Grążawska Bartłomiej Kentzer, Ludmiła Skulbaszewska i Ewa Pawlęga za przygotowanie pod względem merytorycznym wystawy stałej w Muzeum Bursztynu i jej otwarcie w Wielkim Młynie. Muzeum Bursztynu w lipcu 2021 roku (po 15 latach działalności w Katowni i Wieży Więziennej) zostało przeniesione do nowej siedziby w Wielkim Młynie – dzięki temu powierzchnia wystawiennicza zwiększyła się trzykrotnie, osiągając nieomal tysiąc metrów kwadratowych.

Do tytułu Mecenas Kultury Gdańska za 2021 rok nominowano: Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną sp. z o.o., Grupę Inwestycyjną Hossa S.A., Józfa Poltroka, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Andrzeja Stelmasiewicza, Stocznię Cesarską Development sp. z o.o. oraz firmę Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. W tym roku wręczona zostanie również Nagroda Specjalna „Splendor Gedanensis” za wybitne osiągnięcia i dokonania na rzecz gdańskiej kultury.

„Splendor Gedanensis” jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem w dziedzinie gdańskiej kultury. Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 roku nosi nazwę „Splendor Gedanensis”.

Przez wiele lat laureaci otrzymywali tylko dyplomy. Z czasem dołączono do nich również gratyfikację finansową. Obecnie wysokość nagrody to 20 tys. zł.

Gala finałowa nagrody odbędzie 21 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W ubiegłym roku z powodu pandemii gala poprzedniej edycji nagrody odbyła się online bez udziału nominowanych i publiczności.

Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2020 otrzymali:

– Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, za wirtuozerię i popularyzację muzyki carillonowej, które przyczyniły się do wpisania gdańskiej kultury carillonowej na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa,

– ks.prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP za rewitalizację i ochronę dziedzictwa kulturowego Bazyliki Mariackiej w Gdańsku,

– Dorota Karaś i Marek Sterlingow, dziennikarski duet, za pasjonującą i doskonale udokumentowaną książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju” (Znak).

 

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: gdansk.pl