Poniedziałek, 27 marca 2023
Plebiscyt na Najlepszą Książkę Roku wydaną w 2022 roku

Trwa pierwsza edycja plebiscytu internautów na Najlepszą Książkę Roku 2022 w ramach konkursu o nagrodę Sygnety Wydawnictwa IPN.

Na głosy czytelników czekają 63 tytuły, na które głosować można do 31 marca.

Głosować można na stronie: https://ipn.gov.pl/pl/surveys/297,Ktora-ksiazke-wybierasz.html

W celu realizacji misji edukacyjnej i wydawniczej w kraju i za granicą, upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski, a także w celu popularyzacji czytelnictwa książek historycznych wydawanych nakładem Wydawnictwa IPN oraz dorobku autorów Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki ustanowił konkurs Sygnety Wydawnictwa IPN na Najlepszą Książkę Roku.

Sygnety Wydawnictwa IPN zostaną przyznane w drodze konkursu na najlepszą książkę wyłonioną spośród publikacji, które w metryce mają rok wydania poprzedzający edycję ogłoszenia nagrody. Sygnety to nagroda honorowa, jej laureaci otrzymują statuetkę sygnetu Wydawnictwa IPN oraz dyplomy z wyróżnieniem.

Autor najwyżej ocenionej publikacji w danej kategorii konkursowej otrzyma możliwość wydania jej w języku obcym nakładem Wydawnictwa IPN.

Kategorie konkursowe:

  • monografie
  • publikacje popularnonaukowe
  • wydawnictwa źródłowe
  • pamiętniki, relacje, wspomnienia
  • wydawnictwa albumowe
  • najlepsza książka roku na podstawie głosowania internautów.

Oceny publikacji biorących udział w konkursie oraz wyboru laureatów dokona Kapituła nagrody powołana przez Prezesa IPN. Kapitule przewodniczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, a w jej skład wchodzą: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk. prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Jan Draus, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dr Natalia Cichocka. Kapituła przyznaje Nagrodę corocznie.

Nagroda ma na celu nie tylko docenienie autorów, którzy publikują w Wydawnictwie IPN od dawna, ale również zainspirowanie nowych, do tworzenia pod skrzydłami Instytutu Pamięci Narodowej.

Gala wręczenia nagród w pierwszej edycji konkursu odbędzie się w ramach Kongresu Pamięci Narodowej: https://kongrespamiecinarodowej.pl/

 

Wydawnictwo IPN to lider na rynku książek historycznych. Przez ponad dwie dekady istnienia Instytutu wydało prawie cztery tysiące tytułów, które w znaczący sposób wpłynęły na kształt debaty naukowej w Polsce.

Więcej informacji o Wydawnictwie IPN:
https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/nowosci-wydawnicze-ipn/27357,Nowosci-wydawnicze.html

Podaj dalej
Autor: ET