środa, 6 października 2021
Wsród laureatów Festiwal Góry Literatury

Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Operze Wrocławskiej wręczono Nagrody Kulturalne Śląska za rok 2020 i 2021. Wyróżnienia kierowane są do osób i instytucji, które pielęgnują dziedzictwo kulturowe Ślązaczek i Ślązaków oraz wzmacniają dialog międzykulturowy.

Nagroda Kulturalna Śląska za rok 2021 trafiła do Roswithy Schieb – pisarki, która w swojej twórczości diagnozuje przemiany wielopokoleniowe na terenie Śląska.

Tegoroczną Nagrodę Specjalną otrzymały wyjątkowo dwie instytucje: Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa oraz Festiwal Góry Literatury. “Każda z tych dwóch niezwykłych organizacji reprezentuje wartości wyjątkowo tożsame z ideami, jakie przyświecają Nagrodzie Kulturalnej Śląska – pojednanie, integracja regionalna i międzynarodowa, wzajemny dialog oraz kultywacja tradycji kulturalnych tego regionu”.

Nagroda Specjalna za rok 2020 trafiła do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, prowadzącej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Laureatem tegorocznej Nagrody Kulturalnej Śląska został także wybitny reżyser Sylwester Chęciński, którego twórczość doceniania jest przez kolejne pokolenia widzów, a on sam słusznie określany jest “malarzem polskich charakterów”.

“Jestem wdzięczna i jakoś zachwycona, że ta Nagroda Kulturalna Śląska istnieje, bo ona tworzy przestrzeń do tego, żeby zapomnieć na jakiś czas te wszystkie rzeczy – języki, kultury, granice, które dzielą i potraktować nasze doświadczenia i nasze życia jako coś, co uczestniczy we wspólnej przestrzeni, we wspólnej historii” – mówi Olga Tokarczuk, współtwórczyni Festiwalu Góry Literatury.

Nagrody wręczono także laureatom z roku 2020. Ubiegłoroczna edycja nie odbyła się z powodu pandemii. Statuetki odebrała Aleksandra Kurzak, prof. dr hab. Matthias Weber i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Nagroda Kulturalna Śląska ufundowana w 1977 roku w Dolnej Saksonii ma wspierać rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego.

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Tadeusz Różewicz, Henryk Tomaszewski, Stefan Arczyński i Wojciech Kilar.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Wp.pl, TVP3