
Legendarna kawiarnia Nowy Świat wróci na mapę Warszawy. Przetarg na wynajem kamienicy przy Nowym Świecie 63 u zbiegu z ul. Świętokrzyską wygrały fundacja Promuzeum i spółka ITX 2. Wynajmą od dzielnicy na dziesięć lat 1,3 tys. m kw. na parterze, piętrze i w piwnicy budynku.
Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku przetarg wygrała Fundacja Terytoria Książki z Gdańska. Przy Nowym Świecie zamierzała otworzyć księgarnię, kuchnię z warszawskimi daniami, scenę kabaretową i muzyki alternatywnej, organizować dyskusje, wykłady i wystawy. Po oszacowaniu kosztów remontu wnętrz zrezygnowała jednak z podpisania umowy.
Obecnego najemcę dawnej kawiarni wyłoniono za trzecim podejściem, w kwietniu 2023 roku.
Fundacja Promuzeum, której właścicielem jest Krzysztof Lang, prowadzi historyczną pracownię nieżyjącego rzeźbiarza Zbigniewa Maleszewskiego przy ul. Bugaj na Starym Mieście. Z kolei spółka ITX 2 należy do Michała Brzozowskiego, założyciela popularnych klubów w Warszawie, m.in. 1500 metrów i Na lato na Powiślu czy Plażowa nad Wisłą.
Jak zapowiadają nowi najemcy, zamknięty od półtora roku lokal po słynnej kawiarni Nowy Świat ma z pustostanu przeistoczyć się w centrum gastronomiczno-kulturalne. Jego nowi najemcy planują wystawy sztuki, koncerty, pokazy mody, a nawet zajęcia jogi.
„Chcemy być miejscem, które będzie się kojarzyło z szeroko pojętą kulturą. Kulturą nowoczesną, kulturą nieoczywistą, kulturą przystępną – zapowiedział najemca Michał Brzozowski na konferencji prasowej zwołanej w poniedziałek, 9 listopada, w zamkniętej od wiosny 2022 r. dawnej kawiarni Nowy Świat. – Czy to będzie sztuka? Na pewno. Czy to będą koncerty i wydarzenia? Także. Czy to będą pokazy mody? Oczywiście. Czy to będą wydarzenia multimedialne? Też. Kultura to również kultura jedzenia, kultura gastronomiczna. I tutaj chcemy być czołowym, wyróżniającym się miejscem w Warszawie. Jest to też kultura duchowa, kultura fizyczna. Mamy nadzieję otworzyć tutaj wielkomiejską, nowoświatową szkołę jogi”.
Według Michała Brzozowskiego otwarcie lokalu po remoncie i adaptacji powinno nastąpić za rok. Tymczasem przez najbliższe trzy-cztery miesiące z przestrzeni dawnej kawiarni mogą korzystać animatorzy kultury i artyści, którzy chcieliby tu zrobić coś interesującego.
W kamienicy mieściła się legendarna księgarnia Tarabuk, placówka podnajmowała część lokalu od Stowarzyszenia Smolna, która tym razem nie wygrała konkursu. Teraz księgarnię Jakuba Bułata można odwiedzać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Jazdów 2).